הטבות מיוחדות לחברי הבלוג

1. הרשמה בחינם לניוזלטר של משכנתאמן
2. קבל עד 2 הצעות לחסכון בביטוח המשכנתא
3. קבל עד 2 הצעות מיועץ משכנתא מוסמך
x הסר חלון

איך קונים דירה ללא הון עצמי?

איך לקנות דירה ללא הון עצמי?

קרדיט: FreeDigitalPhotos.net

לפני מספר ימים פרסמתי פה "פוסט עזרה" ובו ביקשתי מכם לרשום באילו נושאים הייתם רוצים לקבל יותר עזרה.
אני חייב לומר שהופתעתי משיתוף הפעולה ובאותו היום קיבלתי יותר מ-20 מיילים ובקשות לכתבות מעניינות בתחום. הבטחתי אז ואני מבטיח עכשיו שאשתדל לענות על כל השאלות ואשתדל לכתוב על כל הנושאים.

פניה אחת נרגשת הייתה מזוג בני 35 (פלוס מינוס) שביקשו לדעת איך הם יכולים לרכוש דירה ללא הון עצמי, הם סיפרו כי הם מרוויחים היטב (כ-20 אלף ₪ נטו) והם משלמים שכירות כ 4500 ₪ בחודש ללא שום בעיה ואפילו חוסכים כ2000-3000 ₪ לחודש ויחד עם זאת הם לא יכולים לרכוש דירה כי אין להם חסכונות עבר (הם ציינו שיש להם כ-50 אלף ₪ אבל אתם יודעים שזה יכול להספיק אולי לעו"ד, קניות לבית, הובלות וכו' – לרכישת דירה זה בטוח לא יספיק).

אז מה הם יכולים לעשות – ואיך אפשר לקנות דירה ללא הון עצמי?

דבר ראשון שהם חייבים (אבל חייבים) לעשות הוא לבדוק למה הם הגיעו למצב הזה, איך ייתכן שזוג בגילם לא חסך במרוצת השנים כמה מאות אלפי ₪ לרכישת דירה?
כאן התשובה יכולה להתפצל ל-2 אפשרויות:

אפשרות 1: הזוג לא ידע להתנהל כלכלית, לא ידע איך לחסוך ופשוט בזבז כל מה שהרוויח.
לזוג כזה הייתי מציע לוותר על עניין הרכישה, להתחיל לחסוך מדי חודש ולהתחיל ללמוד איך חוסכים לטווח ארוך ואולי בעוד 3-4 שנים לאחר שהוכיח לעצמו כי הוא יכול לחסוך ולעמוד להתחייבויות לחזור ולחפש דירה.

אפשרות 2: הזוג התנהל כלכלית נכון, אבל לא קיבל שום עזרה מההורים, את כל כספו הפנוי ניתב להשכלה אקדמאית ולצערו הרב ברגע שהוא הגיע ל"נחלה" והתחיל להרוויח כמו שצריך מעבודתו ה"טובה" הוא גילה שמחירי הדירות עלו וגם אם יחסוך השנה 50 אלף ₪ זה לא ממש יעזור לו לרכוש דירה בקרוב.

לאחר שבחנו למה הזוג לא הצליח לחסוך, נעבור לתשובה איך הוא יכול לרכוש דירה ללא הון עצמי.
אני חוזר ואומר שאני כותב עבור הזוג שלא חסך בגלל ה"חלק השני" ולא עבור הזוג ה"בזבזן".

אופציה 1: EMI

EMI היא חברת ביטוח שתפקידה לתת ביטוח לבנק עבור הכסף שאנו לוקחים. ברגע שאנו רוצים משכנתא עם אחוזי מימון גבוהים, הבנק לא רוצה לתת לנו אבל יש לנו אפשרות לעשות עבור המשכנתא שלנו ביטוח אשראי שהוא בעצם "מגבה" את הבנק ואז הבנק מוכן לתת לנו 90% מימון.
EMI לא יאשרו לכל אחד לעשות ביטוח אצלהם והם יחקרו לעומק את הנושא עד שייתנו אישור לבנק לתת למישהו 90% מימון. זאת מכיוון שאם הוא לא יעמוד בהחזרים הם יצטרכו להתדיין מול הבנק ולפצות אותו על ההפסדים.

חשוב לומר ש-EMI לא מבטחת אותנו בחינם והיא גובה פרמיית ביטוח עבור הביטוח שהיא נותנת לבנק, הפרמייה נעה באיזור ה4% של המשכנתא (כלומר, עבור משכנתא של מיליון ₪ נשלם 40,000 ₪ פרמיית ביטוח, את הפרמייה ניתן לפרסו לטווח ארוך).

נשארה לנו הבעיה של ה-10% הנוספים, מאיפה יביאו אותם בני זוג עוד 10%?
יש הרבה אפשרויות (מכיוון שמדובר כבר בסכום יותר קטן), אפשר לקחת הלוואה מהבנק (לא בנק למשכנתאות), להלוות מההורים או מכמה בני משפחה יחד, לקחת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות / ביטוח מנהלים וכו'.

החל מחודש נובמבר 2012 בנק ישראל ביטל את האפשרות להשתמש בשירותיה של חברת EMI והגביל את אחוז המימון ל75% לדירה יחידה או ל- 50% לדירה נוספת.
אני משאיר את התוכן על EMI למקרה והאפשרות תחזור ולמקרה ששמעתם על האפשרות הזו ותרצו לדעת מה היה בעבר.

אופציה 2: משכון הדירה של ההורים

למי שיש להוריו דירה (עדיף לא ממושכנת) יכול למשכן את דירת ההורים ולקבל עבורה עד 50% מימון (כלומר, אם הדירה שווה מיליון ₪, ניתן לקבל עבורה עד 500,000 ₪), כמובן שהבנק יבדוק את ההורים, היכן הם עובדים ומהם מצבם הכלכלי, אבל במידה והכל בסדר הוא ישמח לתת להם את ההלוואה.
לאחר שלקחתם את ה"חלק החסר" מההורים , אתם יכולים למשכן את הדירה שתקנו ולקבל בעבורה עד 70% מימון.

ניתן דוגמא מספרית:
נניח שאתם רוצים לרכוש דירה בשווי מיליון ₪ ואין לכם הון עצמי בכלל.
1. תמשכנו את הדירה של ההורים ותיקחו עבורה כ 300,000 ₪ (30% מימון).
2. תמשכנו את הדירה הנרכשת (זו שאתם קונים) ותיקחו עבורה כ- 700,000 ₪ (70% מימון).
סכום שתי המשכנתאות הינו מיליון ₪ וזהו בדיוק הכסף שאתם צריכים לרכישת הדירה החדשה.

נכון שיש כאן לא מעט חסרונות,
אתם צריכים שהורים יסכימו לכך, אתם צריכים להחזיר כמיליון ₪ משכנתא וזהו הליך בירוקרטי מעט יותר מורכב ועדיין, זו אחת האפשרויות הטובות ביותר עבורכם לרכוש דירה בזמן הקרוב.

אופציה 3: קנו דירה זולה והשכירו אותה

עוד אפשרות לרכישת דירה, היא למתן את דרישותיכם ולהבין שהיום אתם לא יכולים להרשות לעצמכם לרכוש דירה במיליון ₪ ולכן, אתם יכולים לקנות דירה זולה יותר ב-600,000 ₪ לדוגמא (כן, יש דירות כאלו – לרוב הם בשכונות ישנות ובקומות גבוהות, אבל תמיד יש להן ביקוש לשכירות).
אתם לא חייבים לגור בה, תמשיכו לשכור איפה שאתם שוכרים והשכירו את הדירה שקניתם.
איך תקנו את הדירה ללא הון עצמי?
מכיוון שמדובר בדירה "זולה" יחסית, תשתמשו באחת מהאופציות למעלה (EMI או משכון דירת ההורים), סכום כזה הוא יותר קל להשגה ובעוד כמה שנים תוכלו כבר למכור את הדירה ולרכוש עבורכם דירה שאתם רוצים.

לסיכום,
אני חייב לומר שאני לא מתלהב מעסקאות של 100% מימון, לרוב הן לא בריאות ומסכנות את הלווים, אבל יש מצבים בחיים שאין הרבה ברירות ואם זוג לא רוצה להיות כל חייו "חסר דירה" הוא צריך לשקול לבצע "מהלכים יצירתיים"  – חשוב לומר שהם חייבים להיות מגובים בעבודות טובות וקבועות, משכורות "טובות" ויציבות פיננסית שכל חסרונה היא "חוסר בהון עצמי".
כמו שאמרתי בהתחלה, לזוג שלא חסך כי הוא פשוט "בזבז" את הכסף בצורה לא אחראית לא הייתי מציע לרכוש דירה באופציות הנ"ל כי הוא פשוט יכרה לעצמו בור שיהיה לו קשה מאוד לצאת ממנו.

294 תגובות to “איך קונים דירה ללא הון עצמי?”

 1. מאת ב:

  כתבה מעניינן וראלית
  תודה רבה
  כמו כן אני עדיין בטוח שמחירי הדירות גבוהים בארץ אך עם קצת סבלנות מצד הקונים המוכרים בסופו של דבר יורידו את המחירים וזה חייב להתחיל מצד הקבלנים משום שלהם יש הכי הרבה מה להפסיד…

  • היי,
   תודה על המחמאות.

   בנוגע למחירי הדירות, אין לדעת מה יקרה עם המחירים, כבר כמה שנים אומרים שהם יירדו ובינתיים הם רק עולים.

  • מאת בני:

   עוד שנה, שנתיים ושלוש, אנשים שיקראו מה כתבת לא יפסיקו לצחוק…

  • מאת אלי:

   מומחים דמה קולו ההורים כבר קנו מהם את הדירות לאחר שאילצו אותם כדי לגדל את הילדים הפתרון שלום אזורי ומהפכה כלכלית ופוליטית לסלק את הליכוד הקפיטליסט החזירי שמייצג את בעלי ההון הספקולנטים והספסרים ולהכניס אותם לבית הסוהר באשמת פשע נגד הציבור

 2. מאת כהן:

  למיטב ידיעתי:
  גם במקרה של שיעבוד שתי נכסים הבנק לא שש להלוואות 100% אלא רק % 90 גג 95% מסך כל הבטוחות.

  • היי כהן,
   אתה צודק, הבנקים לא אוהבים לתת 100% מימון אפילו אם יש שני נכסים.
   אבל אני לא הצעתי את זה, אני הצעתי למשכן את הדירה של ההורים ולמשכן את הדירה החדשה (כל צד לוקח את המשכנתא לבד), במקרה כזה הבנקים לרוב כן מאשרים,מכיוון שמדובר בשתי משכנתאות שונות לגמרי.
   בעיקרון (ואני אישית לא ממליץ לעשות את זה) לא חייבים אפילו לבצע את המשכנתאות באותו הבנק.

 3. מאת שולה:

  מה קורה אם הבית הממושכן של ההורים אמור להיות בעתיד ירושה לחמשת ילדיהם חוץ מאותה בת שמשכנה את הבית . יש בעיה עם הנושא ? האם אפשר יהיה להעביר את המישכון של הבית לבת לאחר סיום בנית ביתה בעתיד? כדי לא לגרום למחלוקת?

  • היי שולה,
   אם מתכננים למשכן את הבית של ההורים, אז כאשר יגיע יום הירושה האחים יצטרכו להחליט מה עושים עם המשכנתא (בעיקרון היא של כולם ולא רק של הבת, למרות שהיא קיבלה כביכול את הכסף ממנה).
   האחים יוכלו לבחור בין למכור את הדירה ולהחזיר את המשכנתא ולבין להשאיר את הדירה ולהמשיך עם המשכנתא (שתהיה רשומה על כולם ולא רק על הבת).

   בהצלחה

 4. מאת גיא:

  לגבי האופציה של משכון הבית של ההורים ולקיחת משכנתא על הנכס החדש
  איך עובדת סוגיית ההחזרים של המשכנתאות? (בהנחה שהדירה החדשה הנרכשת מיועדת להשכרה/השקעה)

  • היי גיא,
   אתה יכול להחזיר את שתי המשכנתאות או שכל לווה מחזיר את המשכנתא שהוא לקח (כלומר, ההורים את שלהם ואתה את שלך) – תלוי בהסדר ביניכם.

 5. מאת אוהד:

  ותגיד קולומבו לפניי שאתה אומר שזוג בניי 35 לא חסכו כי הם בזבזנים או האופצייה השנייה לא כולם חיים מעשרים אלף ולא מתקרבים לעשר ולא כולם בזבזנים יש כאלה שהביאו ילדים והתחילו לחיות וואלה לא לכולם יש הורים שיכולים לתת ולמשכן דירת הורים זה לגרום בעתיד סיכסוך מישפחתי אה ויש כאלה שחיים מנכות ולכן לא יקבלו משכנתה בחיים וגם דירה ממשרד השיכון לא כי הם משתכרים יחד עם בן זוג מעל חמש אלף הבנת טייגר עכשיו בא תן עצות למי שקם מכלום וממשיך לעשות מכלום ולחיות בכבוד ולשלם שכירות בגובה משכנתא חודשית איך הוא יקבל משכנתא או שהעצות שלך זה איך לקבל משכנתא בלי הון עצמי למי שיש הון עצמי

  • אוהד, לא התכוונתי לפגוע וסליחה אם הרגשת ככה.
   אני לא אשם במצב אלא רק מציג את האופציות שיש,
   אני באמת מצטער אם נפגעת או שנגעתי בנקודה רגישה.
   שיהיה המון הצלחה

  • מאת גל:

   זה ממש לא בסדר שאתה יוצא עליו ככה!
   הוא בא לעזור ומציג את המציאות ואת מה שיש…
   הוא לא יכול לגשת לכל בעיה בפרט כשיש כלכך הרבה קוראים וגם לא באמת נכנס למה הם לא חסכו!!!
   מסביר שאנשים שהם בזבזנים לא כדאי להם לקחת דירה בצורה כזאת זה הכל!

   אוף הדיבור שלך ממש הרגיז כאילו אתם חברים מהשכונה.

   כתבה מצויינת דרך הגב!
   עזרה לי להבין המון

 6. מאת צביקה:

  מה קורה אם ההורים מתקיימים מקצבת זקנה והשלמת הכנסה.
  האם הם יפסידו את זה כתוצאה מהוצאת משכנתא לילדים?

  • היי צביקה,
   במקרה כזה הם לא יקבלו משכנתא וכמובן לילדים אין שום זכות לבקש מהם למשכן את דירתם.
   בפוסט מדובר על הורים שיכולים למשכן את דירתם ויש להם הכנסה פנויה לעזור לילדיהם.

 7. מאת סנדרה:

  היי, רציתי לשאול מה בדיוק צריך ואיך אפשר לקנות בזמניניו דירה של 4 חדרים , זוג צעיר שאין להם תמיכה מההורים ולא יוצא כמאת לחסוך כסף בגלל השכירות הגבוהה. האם זה בכלל ריאלי לקנות דירה לאנשים שהמשכורת שלהם מגיע עד 6 או 7אלף לאחד???? זה פשוט לא הגינוי לדעתי , דוגמה:זוג צעיר הכנסה שלהם בחודש עד 10 – 12 אלף ביחד , שהדירות שכירות עכשיו מינימום 2500 (אפילו דירה סטודיו עולה 2300 ומעלה) . לא כולל שום הוצאות כמו מיסים , לימודים , והכי פשוט אוכל . ואין אפשרות כזו לחסוך כסף,כי בנאדם עם הכנסה כזאת יכול לחסוך מקסימום עד 200-500 ש"ח בחודש.

  • שלום וברכה,
   אני מאוד מאוד מבין לבעייתכם ולבעיה של עוד הרבה אנשים בארץ.
   אין לי את היכולת לתת עצות אלא רק לעבוד יותר קשה ולנסות כמה שיותר לחסוך.
   אני מצטער אבל הלוואי והמצב היה אחרת
   בהצלחה

  • מאת איתי:

   זוג משלם 2500 עבור דירה, עוד 1000 חשמל\מים\גז\טלפון\אינטרנט בחודשיים, ועוד 2000 על אוכל. לאן נעלמים עוד 4500 שקל בהנחה והזוג מרוויח 10 אלף שקל ביחד ? אני עם בת זוגתי חיים ב-6000 שקל בחודש ועוד יש לנו רכב.

   • מאת ניר:

    חיתולים, מטרנה, צעצועים לילדים, בגדים לילדים, פלאפונים, עידן + ,משפחתון (שרק הוא לבד עולה2500), רכב, דלק, ביטוחים, תרופות לא עלינו… וכו' וכו' וכו'

   • מאת הילה:

    זו באמת נשמעת תגובה של אדם ללא ילדים. אל תשכח שכל התשלומים וההוצאות שכתבת כאן מאמירים עם ילדים וזה מעבר להוצאות הנוספות שניר כתב.
    ואני מקווה שאף אחד לא "ישכיל" לומר- אם אין אז אל תביאו ילדים. כי במדינה הזו, עם אמירה כזו, נישאר ערירים.

  • מאת ישראל:

   סנדרה לא חובה להתחיל מדירה 4 חדרים ,זוג צעיר שאין לו הון עצמי לדירת 4 חדרים יכול להסתפק גם בדירה 3 חדרים או רחמנא לצלן גם בדירת 2 חדרים,בעבר הלא רחוק גם ההורים שלנו התחילו ככה והתקדמו עם השנים,ככה גם אני עשיתי התחלתי עם דירה קטנה ועם השנים שהתאפשר רכשתי דירה יותר גדולה

 8. מאת ערן:

  שלום
  יש לי שאלה
  במקרה שלהורים יש יותר מדירה אחת ואין על הדירות משכנתא,
  וההורים מוכנים למשכן את אחת הדירות ולתת את הכסף לילדים,
  מה אחוז מימון המקסמילי שההורים יכולים לקבל על הדירה שממשכנים.
  מצד אחד זאת משכנתא ראשונה שלהם ומצד שני זאת לא דירה יחידה
  לתשובתך אודה

 9. מאת עופר:

  היי משכנתא מן
  קודם כל , האתר הזה פשוט מדהים ….תודה לך
  עכשיו לענייננו
  אני רוכש בימים אלה דירה ראשונה כהשקעה ב620 אלף ברשותי כל הסכום
  אך חשבתי לקחת מחצית מהסכום משכנתא מהבנק כדי לרכוש בעתיד עוד דירה. ההתלבטות שלי היא כזו:
  האם כדאי לשלם על הדירה מכל ההון העצמי שלי ? או שעדיף לקחת משכנתא ואז בעתיד אולי לקנות עוד דירה ולגרור את השכנתא הזו לדירה השניה.
  הזמן דוחק בי להחליט ואהיה אסיר תודה אם תחזור אלי במהרה שהעניין עדין רלוונטי
  בברכה ותודה מראש
  עופר

  • עופר שלום,
   אם אתה חושב ברצינות על קניית דירה שניה בקרוב, אז קח משכנתא על הדירה הקיימת כי אחרי שתרכוש אותה יהיה לך קשה מאוד למנף אותה לרכישת דירה נוספת
   בהצלחה

 10. מאת מאור:

  שלום למשכנתא מן ,
  קודם כל כמו כל קודמי אני רוצה לברך אותך ואת האתר המצוין שנותן
  עצות,מרחיב את הידע ועוזר להקל קצת בכאב ראש שנקרא משכנתא.

  רציתי ברשותך אם תוכל להרחיב את הנושא של משכון בית ההורים כי כנראה שלא ירדתי לסוף דעתך בנושא זה ואסביר ,
  להורי דירה השווה יותר ממיליון שקל , במידה והורי יסכימו לבצע זאת רציתי לדעת מה כל ההשלכות כלומר :
  1. אמשכן את הדירה ואקבל בוא נגיד 600000 ש"ח ואקנה דירה ששוויה 850000 , איך אני משיג את ה250K הנוספים ? ע"י משכנתא רגילה?
  2. האם ה 600K שהורי קיבלו על הנכס שלהם זה משכנתא לכל דבר ?
  כלומר האם בנק יחלק להם את הסכום לתשלום כמו משכנתא רגילה ?
  ל15 20 30 וכו שנים ?
  3 האם אני יאכל לשלם את המשכון הזה ולא הורי ?
  כמו שבטח הצלחת לראות לא ממש הבנתי את פשר המשכון …
  בתודה מראש
  מאור

  • מאור שלום,
   1. ניתן למשכן נכס קיים עד 50% מימון בלבד ולא יותר (בדוג' שלך נתת 60%)
   2. אתה יכול למשכן את דירת הוריך ולקבל משכנתא רגילה עד 50% מימון (רק הריביות יהיו יותר גבוהות) ובנוסף תמשכן את הדירה שאתה רוכש וכך תשלים את ההפרש
   בהצלחה

 11. מאת אוקסנה:

  שלום רב
  אנו זוג צעיר פלוס אחד. בזמן אחרון (5-6 שנים) אנו מרוויחים היטב (כ-20-23 אלף ₪ נטו) ויחד עם זאת אין לנו חסכונות עבר. אין לנו גם הורים כאן שיכולים לעזור וכמובן אמשכון הדירה של ההורים לא אופציה בשבלנו.
  הבנתי גם שחברת הביטוח EMI כבר לא קיימת.
  שאלתי: איך אנו יכולים לרכוש דירה עכשיו בלי הון עצמי (מדובר בסכום הדירה ₪1000000-1300000)?
  תודה מראש

  • שלום וברכה,
   אין לי פתרונות קסם, תנסו לבחון מימון ממקורות נוספים (קרנות השתלמות, פנסיה, בנקים מסחריים ועוד)
   בהצלחה

  • מאת גלית:

   איך הרבה מצליחים להרוויח 20 אלף בחודש שאני רק בת 34 מרויחה 8 אלף ומצליחה רק אלף שח בחודש לשים בצד כי גם לחיות יש צריכים שהורים יסיכימו לדבר כזה יש הורים שמפחדים לקחת סיכון בסוף לשלם על הילדים את המשכנתא.

   • שלום גלית,
    זה לא משנה כמה את מרוויחה אלא משנה כמה את חוסכת,
    וכל הכבוד שאת חוסכת 3000 ש"ח שזה אחוז גבוה מההכנסה שלך.
    את במצב הרבה יותר טוב משאר הזוגות שלא מצליחים לחסוך.
    כמו כן, קחי בחשבון שברגע שתתחתני ובעלך ירוויח לדוג' 10 אלף ש"ח, ההכנסה שלכם ביחד תהיה 18,000 ש"ח שזה כבר קרוב מאוד ל- 20 אלף
    בהצלחה

   • מאת רז:

    אני מאוד מסכים עם מה שאת אומרת אני חיי בקרית שמונה בצפון ואנחנו זוג שמרויח כול אחד מסכורת של 5-4 אלף בחודש ויש לנו ילדה ואנחנו לא מצליחים לכסוך אין לנו עזרה מאיש אז באמת מענין אותי איך זוג מרויח סכום כזה יכול להרשות לא בית שהמכיר פה לא יורד מ3000000 אלף שזה גם בית באיזה חור בקומה לא ידוע וגם הצורך בשיפוץ מחיר לא ידוע

    • שלום רז,
     אני אתכם, מאוד מבין שקשה לרכוש דירה היום
     יחד עם זאת, אם יש אפשרות לחסוך כמה שקלים ולהציב יעד חיסכון (גם אם הוא לעוד כמה שנים) אני הייתי מתחיל לעשות את זה
     בהצלחה

 12. מאת חסוי:

  היי,

  אני חד הורית בת קרוב ל-40 עם שני ילדים בני 3 ו-4 , גרה בשכירות עם אמא שלי ואין לי הון עצמי. אני מחפשת תוכנית איך אוכל להתקדם בנושא הדיור לטווח הארוך. מהי עצתך ? האם תוכל להמליץ על יועץ טוב בנושא ? תודה

  • שלום לך,
   אני לא מכיר יועץ שיוכל לעזור לך להשיג הון עצמי לרכישת דירה.
   זה או שחוסכים (אני יודע שזה קשה עד בלתי אפשרי) או שמקבלים מההורים (הם יכולים למשכן את דירתם על מנת לעזור לך).
   בכל אופן, אף בנק לא ייתן משכנתא ללא הון עצמי מוכח, כך שאין לי יכולת לעזור לך עם הרצון הטוב.
   בהצלחה

 13. מאת מרדכי:

  היי

  ברשותי דירה ששווה כמעט 1.6 מיליון. אין לי משכנתא.
  אשתי ואני מרוויחים ביחד 14-15 אלש"ח נטו.
  אני מעוניין לקנות דירה בקיבוץ, הדירה עולה 1.5 מיליון לערך.
  במקביל אני רוצה לקנות דירה להשכרה שמחירה 850 אלש"ח.
  איך אני יכול לבצע את התהליך בצורה המיטבית ביותר? (חשוב שקודם אקנה את הדירה להשכרה ורק אח"כ אתן תשלום כניסה לקיבוץ של 250 אלש"ח.)
  אין לי הון נזיל בבנק, כל מה שהיה לי שמתי על הדירה הנוכחית.

  תודה רבה

  • שלום מרדכי,
   1. תצטרך לבדוק אם ניתן בכלל לקבל משכנתא על הדירה שבקיבוץ (בהרבה קיבוצים אין אפשרות לקחת משכנתאות על הדירות שהם מציעים)
   2. בכל אופן, עבור דירתך הנוכחית תוכל לקבל מקסימום 50% מימון, קרי 800 אלף ש"ח
   3. עבור כל דירה נוספת תוכל לקבל 50% מערך הדירה הנרכשת (משמע, 750 אלף עבור הדירה בקיבוץ בתנאי שניתן למשכן אותה ו-425 אלף עבור הדירה להשקעה)
   4. זה מביא אותנו למימון של: 800 (עבור הדירה הקיימת) + 750 (דירה בקיבוץ) ו- 435 (דירה להשקעה), יחד זה יוצא: 1,975,000 ש"ח.
   מכיוון ששתי הדירות יחד עולות 2,350,000 ש"ח זה אומר שלא תצליח לממן את רכישת שתי הדירות ללא הון עצמי ותצטרך להסתפק ברכישת דירה אחת בלבד.
   5. כמובן שהכל צריך לקבל את אישורו של הבנק לפני רכישת הדירה

   מקווה שהבנת את החישובים והרעיון בגדול.
   בהצלחה

 14. מאת מרדכי:

  שלום שוב
  עלה לי רעיון, האם הוא אפשרי:
  מוכר את הדירה שלי עם כניסה אחרי שנה
  עם המקדמה אני לוקח משכנתה על הבית ב 850.
  לאחר שנה מקבל את מלא הכסף על שלי ואז קונה את הבית החדש…

  מה אתה אומר?
  תודה

 15. מאת נעמי:

  שלום רב,
  יש לי שאלה לגבי משכון הדירה של ההורים….
  להורי יש דירה לא ממושכנת ששוויה קרוב ל- 2 מיליון. שאלתי היא- כמה פעמים ניתן למשכן את הדירה שלהם כיוון שאני לא היחידה במשפחה ויש עוד שני אחים….האם גם הם יוכלו להשתמש באותה אופציה בעתיד?

  • שלום נעמי,
   בעיקרון הדירה יכולה להיות ממושכנת עד 50% מימון.
   אם את תמשכני אותה על אחוז מסוים (נמוך מ- 50), האחים שלך יוכלו למשכן אותה שוב עד גבול ה- 50%.
   כמובן שהבנק צריך לאשר את זה ואם הורייך מבוגרים, ייתכן ולא יאשרו להם משכנתא
   בהצלחה

 16. מאת שי:

  שלום. בבעלותי דירה בשווי כ- 500K. ברצוני לרכוש דירה נוספת בערך ב- 950K. עפ"י חישוב של 50% יש לי 725K. האם יש בנקים שניתן לקבל מהם הלוואות בסכומים של 200K כהשלמה למשכנתא ושלא נכללים בתוך ה- 50% מימון ובנוגע למשכון דירת הורים, האם יש הגבלת גיל ההורים לקבלת משכנתא , למרות שווי דירה גבוה לעומת הסכום המבוקש.תודה.

  • שלום שי,
   1. כל בנק מסחרי נותן הלוואות, השאלה אם מישהו יאשר לכם הלוואה של 200 אל"ש ללא בטחונות (שימו לב, שהוא לא יכול למשכן את אחת הדירות כי הן כבר יהיו ממושכנות)
   2. יש הגבלת גיל אצל ההורים (בכל בנק זה שונה), ני מציע לבדוק פרטנית בבנקים מסוימים ולראות מהן התשובות
   בהצלחה

 17. מאת שירלי:

  אנחנו זוג צעיר בני 28-29 , סיימנו תואר לפני שנה שנינו ואנו מרוויחים יחד 20000 נטו. בינתיים יש לנו 50000 בצד, ואנחנו חוסכים 9000 מדי חודש. (אנחנו מהצפון , יותר זול פה :) ). והשאלה היא כמה % הון התחלתי מומלץ לחסוך , או האם ברגע שניתן לקחת משכנתא כשיהיה הון כלשהו לקפוץ על זה? יש מן הרגשה של מרדף , כיוון שמחירי הדירות רק מאמירים ולכן אנחנו לא יכולים לומר אוקי עוד שנתיים נחפש או עוד שלוש…

 18. מאת ליבנת:

  לבעלי קיימת צוואה שמקנה לו דירה בשווי 500-600 אלף ₪ , אנו מעוניינים לרכוש דירה בשווי 950k ואין לנו הון עצמי.
  האם הדירה תחשב כנכס שני?
  האם אפשר להשתמש בדירה כהון עצמי?

  נ.ב
  הדירה עדיין לא רשומה של שמו של בעלי בטאבו.

  • שלום ליבנת,
   1. על הדירה השניה תקבלו 50% מימון בלבד, כי לבעלך כביכול יש דירה על שמוץ
   2. תוכלו למשכן את הדירה שעברה בירושה (כאשר היא תהיה על שמו מבחינה חוקית) ולקבל עבורה 50% מימון
   בהצלחה

 19. מאת מוטי:

  שלום.
  ברשותי הכנסה חודשית של 10,000 ש"ח ונכס להשקעה בשווי 500,000 ש"ח ללא משכנתא.
  ברצוני לקבל מימון של 100% על דירה למגורים בשווי של 1,500,000 ע"י מישכון שני הדירות.
  למיטב הבנתי – לא אפשרי, כי 50% על הדירה הנוכחית +50% על הדירה השנייה מקנה לי מימון של 1,000,000 ש"ח בלבד.
  האם אוכל למכור את הדירה הקיימת ולהשתמש ב375,000 משוויה לקבלת משכנתא על הדירה החדשה (25% הון עצמי) ובנוסף להשתמש ב125,000 ש"ח הנותרים לקבלת משכנתא על דירה אחרת להשקעה?
  האם זה כדאי?
  תודה מראש!

  • שלום מוטי,
   1. אתה מתכוון למכור את הנכס הקיים ואז לקבל 75% מימון על החדש?
   2.במידה וכן, יישאר לך ביד 125 אלף שקל ותוכל לקחת משכנתא באותו הגובה על מנת לקנות דירה לאחרת להשקעה (השאלה היא אם תמצא דירה להשקעה בגובה 250 אלף).
   קצת קשה לי לעזור לך כי אני לא מכיר את כל הפרטים, אבל אני בעד דירה למגורים ואחרי זה לחשוב על השקעות
   בהצלחה

   • מאת מוטי:

    היי משכנתאמן.
    תודה על התגובה.
    לשאלתך- כן, אני מתכוון למכור את הנכס הקיים ולקבל 75% מימון על החדש.
    אכן ישארו לי ביד 125K והשאלה היא מדוע אוכל לקחת משכנתא נוספת לדירה להשקעה רק באותו גובה ההון העצמי ולא יותר ממנו (מימון ששל 75% מהדירה)?

 20. מאת ליאת:

  שלום לך הנתוניים שכתבת על מישכון הבית של ההורים איזה בנק מכיר בזה האם כל בנק למשכנתאות? ואם נשאר להוריי משכנתא עדיין יתנו לנו??

  • שלום ליאת,
   כל הבנקים נותנים משכנתא לכל מטרה ואם יש להם כבר משכנתא אז הם יוכלו לקחת עד 50% מערך הדירה הקיימת.
   כלומר, אם הבית שלהם שווה מיליון ש"ח ויש להם משכנתא בגובה 300 אלף, משמע הם יכולים לקחת עוד 200 אלף ויחד תהיה להם משכנתא של 500 אלף שזה 50% מערך הנכס.
   בהצלחה

 21. מאת סיגל:

  שלום רב,

  אני מעוניינת לרכוש דירה בשווי 500,000 600,000 ש"ח כמה הון עצמי אני צריכה ?

  • שלום סיגל,
   נכון להיום עלייך להחזיק בהון עצמי של לפחות 25% משווי הדירה.
   כלומר, 125,00 אם תרכשי דירה ב-500, 200,000 אם תרכשי דירה ב-600.

   בהצלחה

 22. מאת ניסים טייב:

  שלום רב, תודה רבה על העזרה,
  אנו זוג, עם תאומים בדרך בעזרת ה',
  אנו מעוניינים לקנות דירה ב 700000.
  אין לנו הון עצמי למעט 40000 שהצלחנו לחסוך.
  אנו מרוויחים ביחד 12000 ש"ח בחודש.
  האם EMI עדיין נותנים 90% מימון? או שמא רק 75%?
  שוב תודה רבה.

 23. מאת סימה:

  שלום רב,
  ברשותי הון עצמי של מחצית הנכס שבן זוגי ואני מעוניינים לרכוש.
  בן זוגי צריך לקחת משכנתא כדי לממן את החצי שלו. אני לא מעוניית לקחת חלק במשכנתא. האם יש אפשרות שאני אשלם את חלקי במזומן, בן זוגי יקח משכנתא על שמו למימון החלק שלו והנכס יהיה רשום על שנינו?
  תודה רבה
  סימה

  • סימה שלום,
   זה לא אפשרי כי הבנק רואה אתכם כבני זוג יישות אחת.
   גם אם יאשרו לך (וזה מאוד מאוד גבולי) תתבקשי לחתום לטובת הבנק על כתב ויתור, בו את מודיעה כי את מוותרת על זכויותייך בנכס לבנק במקרה של פיגורים בתשלום ומכירת הדירה (הבנק לא ממשכן חצאי נכסים).
   בהצלחה

 24. מאת ניצן:

  הי אתר מעולה!!!
  השאלה: מה כדאי לקנות ב250000 שח הון עצמי. דירה או 2 להשקעה בבאר שבע או דירה למגורים???( כמובן עם משכנתאות) באזור מגורינו במרכז( רחובות נס ציונה)

 25. מאת עדי:

  הי,
  ברשותי דירת מגורים אחת בשווי 2100000 שעליה משכנתא של 1350000.
  ברצוני לרכוש דירה שניה להשקעה בשווי 1000000 ש״ח ויש לי הון עצמי של 200000 ש״ח,
  1. האם אוכל למשכן את הדירה שיש לי כבר משכנתא עליה , הכוונה למשכן את חלק ההון העצמי בדירה שהינו 750,0000שח?
  2. כמה מתוך חלק זה אוכל למשכן?
  3. האם הריבית עבור המשכון הכפול תהיה גבוה יותר ואם כן בכמה גבוהה יותר?
  4. האם משמעות הדבר שאקח שתי משכנתאות נפרדות עבור הדירה השניה, אחת בשווי 500000שח (50אחוז משווי דירה שניה) ושניה בשווי 300000שח.
  5. האם אהיה חייב לקחת את המשכנתאות מאותו בנק ששם יש לי את המשכנתא על הדירה הראשונה?
  אודה לתשובותיך
  עדי

 26. מאת אלכס:

  הי משכנתאמן
  להורים שלי יש דירה לא ממושכנת.
  בעוד שנה הם ירצו למכור את הדירה.
  האם אני יכול לקבל משכנתא עבור הדירה שלהם בתנאים אלו ?
  תודה על התשובה.

 27. מאת ערן:

  שלום רב,
  ראשית אציין – איזה בלוג מעולה!
  שנית – לשאלה עצמה:
  זוג שמרויח יחד 20 (ברוטו?) כמו שתיארת, נשאר עם כלום בסוף החודש (ולא כי הוא בזבזן, סתם כי יקר לחיות עם תינוק) ואין לו הון עצמי.
  כך שהאפשרות השנייה של המשכנתא היא הרלבנטית אלינו.
  אנחנו מעוניים לקנות את הדירה שאנחנו שוכרים אותה כעת. משלמים עליה שכירות של 3,500 ש"ח והיא מוצעת למכירה ב-1,000,000 ש"ח.
  האם ה-30 % משכנתא על של ההורים וה-70% משכנתא על הדירה שקונים בוודאות יוביל להחזר משכנתא הגבוה מסכום של השכירות כיום – 3,500? כלומר – האם ההחזר החודשי בגין המשכנתא שנשלם כל חודש לא יעלה על ערך השכירות שאנו משלמים כיום, כך שעדיף להמשיך לשכור בשלב זה?

  • שלום ערן,
   אני מניח שהחזר משכנתא של 1,000,000 ש"ח יהיה גבוה מהשכירות אותה אתם משלמים,
   אבל הדירה תהיה שלכם בעוד כמה שנים (פלוס מינוס 20) וזה דבר שצריך להביא אותו גם בשיקול.

   המלצתי היא לקנות כאשר מדובר בדירה למגורים
   בהצלחה

 28. מאת מאיה:

  שלום
  בבעלותי דירה לא ממושכנת בשווי 1,800,000
  הנני רווקה ובהריון עם בן זוג, אינני עובדת בעבודה קבועה עם תלוש משכורת קבוע. אנו חיים ממשכורת אחת אם כך אל מכוסים מבחינת השכירות
  ברצוני לרכוש בעצמי ללא קשר לבן זוגי דירה נוספת להשקעה
  וברשותי הון עצמי של כ150 אלף ש״ח
  אני מבינה כי ההון העצמי לא יוכל להספיק לרכישה
  מהן אפשרויות הרכישה העומדות בפני ואם ישנן בכלל דרכי רכישה בשבילי במצב זה?

  • שלום מאיה,
   את יכולה למשכן את הדירה ברשותך ואת הדירה החדשה שתרכשי,
   יחד עם זאת ללא עבודה מסודרת ותלושים קבועים יהיה קשה לך לקבל משכנתא, לכן אני ממליץ לחשוב על מישהו שיוכל לחתום עבורך ערבות.
   בהצלחה

 29. מאת אבי:

  שלום רב ותודה מראש.
  אנו זוג צעיר עם הון עצמי של כ 400000 ש"ח.
  לאימי בית שלה ללא משכנתא בשווי כ 5000000 ש"ח.
  בנוסף דירה על שם אימי ללא משכנתא בשווי 800000 ש"ח.
  דירה השייכת בפועל לי ולאישתי ואנו מקבלים ממנה שכירות כ 3000 ש"ח בחודש.(מטעמי מיסוי אעביר אותה על שמי רק בירושה ) .
  ברצוני לקנות בית (ראשון על שמי ) על סך 2700000 ש"ח.
  אנו משתכרים כ 25000 ש"ח נטו.

  דרך אחת למכור את הדירה הקטנה להוסיף את ההון העצמי לסך של 1200000 ש"ח ולקחת משכנתא 1500000 ש"ח ל 20 שנה

  או שכדאי לי למשכן את הדירה הקטנה (כלומר אימי ) וכמה אחוז אפשר ?
  לקחת משכנתא ( כלומר אימי ) על הבית שלה וכמה אחוז אפשר ?
  להוסיף את ההון העצמי שלי (400) ולהשלים במשכנתא על הבית החדש שאני קונה . כך אשאר עם הדירה הקטנה בעוד 15 20 שנה.
  האם כדאי\אפשרי העיניין.??

  • שלום אבי,
   קודם כל העניין אפשרי, הריביות יהיו דומות לרכישה (אולי טיפה יותר גבוהות),
   על הבתים הקיימים ניתן לקבל עד 50% מימון.
   אתם רק צריכים לראות שיש לכם האפשרות להחזיר סכום כזה של משכנתא (לפי הבנתי זה לפחות 2300000) וזה נראה לי מוגזם לזוג צעיר ולכן הייתי ממליץ למכור ולקחת משכנתא קטנה יותר
   בהצלחה

   • מאת אבי:

    אנחנו מאוד מתלבטים אם למכור את הדירה . שכן היא נכס מניב שנחטף לשכירות בקלות . כמו כן ניתן להרחיבה ואנו מאמינים כי ערכה יעלה .וגם ישנן עלויות מיסוי במחירתה והעברת הכסף אלי ( איני יודע מה הם )
    ביכולתנו להתחייב למשכנתא של 8000 9000 לחודש. שכן הנכס שאנו רוכשים בעל יחידת דיור המניבה כ 2500 ש"ח לחודש .
    אולי לקחת משכנתא 800000 ש"ח על הבית הגדול של אימי (בת 59 ) ל 20 שנה שזה הרבה פחות מחמישים אחוז. שהשכירות של הקטנה תשלם אותה/או חלקה הגדול.
    להוסיף הון עצמי 400000 והשאר לקחת משכנתא 1500000 על שמי על הבית החדש.

    השאלה האם נכון יהיה לשמור על הדירה הקטנה ? .
    וכמה התשלום החודשי על 1500000 ל 20 שנה . ?

    • לצערי יהיה קשה לי לייעץ בסכומים ומורכבות כזו ב"שלט רחוק",
     הייתי מעדיף שתעשו זאת מול יועץ מקצועי.

     אני רוצה להדגיש בפניכם מספר דברים חשובים:
     1. אני בעד להחזיק דירה להשקעה, אבל חייבים לראות שהמינוף הוא לא גדול מדי
     2. ההחזר על 1.5 מ' ש"ח ל- 20 שנה הוא באזור ה- 8,000 ש"ח, אבל לפי הבנתי אתם צריכים יותר מ- 1.5 מיליון (הרי הבית עולה 2.7 ויש לכם רק 400).

     בקיצור, עשו הכל בשיקול רב ובכובד ראש ומומלץ מאוד לקחת ייעוץ חיצוני בנושא
     בהצלחה

 30. מאת פבלו:

  הי,
  שמעתי פעם שיש מעין נקודות זכות ללוקח משכנתא בגין שרותו הצבאי(קרבי) ,מס' ילדים וכו'.
  זה משהו שעדיין קיים?
  אם כן, כיצד זה מתבטה בגובה המשכנתא?

 31. מאת רותם:

  שלום,
  אנחנו זוג בני 26, 27+ תינוק ומעוניינים לקחת משכנתא ב-100% מימון (כיוון שאין לנו הון עצמי).
  יש לנו אפשרות למשכן חלק מאוד קטן של דירת הוריי (כ-90,000 ₪ כיוון שיש להם עדיין משכנתא והלוואה נוספת) והדירה שאנחנו רוצים לקנות עולה 550,000 ₪. שנינו יחד משתכרים כ-11,000 ₪ בחודש סביר (בדר"כ אפילו יותר) ויש לנו דירה של המשפחה שנקראת כרגע "עזבון" והיא אינה על שמנו אך אנחנו גרים בה. במידה ונוכל לקבל משכנתא נוכל להשכיר את הדירה ולהשתמש בכסף (כ-1,700 ₪) לרשת בטחון או לחסוך ליום גשום. לפי ראות עיניך, האם הדבר אפשרי????

  • שלום רותם,
   לפי הנחיות של בנק ישראל מהשנה האחרונה, כיום לא ניתן לקחת משכנתא ללא הון עצמי של 25% לפחות (במקרה שלכם 137.5 אלף).
   אם תצליחו לגייס את הסכום (באמצעות משכון דירת ההורים או מקור אחר) זה עשוי להתאפשר.

   בהצלחה

 32. מאת רועי:

  שלום,
  ברשותנו דירה בשווי של כ- 1,400,000 ומשכנתא בסך של 780,000 ש"ח.
  ברצוננו לקנות דירה חדשה בשווי של כ- 1,800,000 ש"ח ,מה שמחייב אותנו להון עצמי של כ- 540,000. לאחר שנמכור את הדירה, אין לנו בעיה להעמיד את ההון העצמי הדרוש, אך נכון להיום אין לנו הון עצמי נזיל, מה שיוצר לנו בעיה בהעברת סכום ראשוני (20%) לקבלן עם חתימת חוזה רכישה.
  ברצוני לדעת מה ניתן לעשות במצב כזה? האם אני חייב למכור את הדירה ורק לאחר מכן לקנות דירה חדשה?
  תודה,
  רועי

  • שלום רועי,
   אני לא רואה פיתרון אחר, כי את הקיים לא תוכל למשכן יותר (מעל 50%) מימון
   ואת החדש לא תוכל למשכן עד שלא תשלם חלק יחסי (20% בערך(
   בהצלחה בכל מקרה

 33. מאת מירב:

  ראשית, אני חיבת לציין שהבלוג הזה פשוט מוצלח וברור גם למי שרק מתחיל להתענין.
  שאלתי:
  יש לי נכס בגובה מליון פלוס, (שרק כעת סיימתי לשלם את כל חובותיו)
  את המשכנתא החזרתי לפני כשנתיים. יש לי משכורת קבועה ממשרד החינוך ב"ה אבל כרגע אין לי חסכונות בכלל.
  חשבתי לקחת 50 אחוז מימון על חשבון הנכס הזה ולרכוש דירה נוספת, אבל כשישבתי עם פקיד המשכנתאות בבנק, הוא ממש לא הבין איך אני מצפה ל100 אחוז מימון. ואני ממש לא הבנתי למה:
  האם החזרת משכנתא בעבר אינה ארובה ובטחון לבנק שאחזיר את המשכנתא גם בעתיד?
  מה יש לבנק בעיה עם 100 אחוז מימון?
  ומהו האחוז המקסימלי של החזר חודשי ? (30 אחוז?)
  האם וכיצד ניתן לדרוש מהבנק החזרי משכנתא של מעל 30 אחוז מהמשכורת ?
  יישר כח והמון תודות

  • שלום מירב,
   1. את יכולה לקחת 50% על הנכס הקיים (כמובן שלא 100%) ו- 50% על הנכס הנרכש.
   בעיקרון אם הנכס הנרכש יעלה מיליון, אז עקרונית את יכולה לקבל 100% מימון. יחד עם זאת הבנקים לא "מתלהבים" לתת אחוז מימון כזה גבוה וזה קצת מרתיע אותם
   2. עד 30% מהשכר מאשרים די בקלות, מעל זה צריך אישור מיוחד (מעל 40% כבר כמעט ולא מאשרים)

 34. מאת מיה:

  שלום,

  ברשותנו דירה בשווי של כ- 1,200,000 ש"ח ואין עליה משכנתא. סיימנו אותה לפני שנה. כמו כן אין לנו הלוואות נוספות ואנו מרוויחים יחדיו כ- 17,000 ש"ח.
  אנו חושבים לקנות או לבנות בית פרטי בשווי של כ- 2,000,000 ש"ח.
  יש לנו הון עצמי של כ- 300,000 ש"ח.

  השאלה שלי מה מקסימום המשכנתא שנוכל לקבל אם לא נמכור את הדירה שברשותנו אלא נמשכן אותה ונמשכן את הנכס שנרצה לרכוש?

  תודה,
  מיה

  • שלום מיה,
   50% על הקיים, קרי 600 אלף
   50% על החדש, קרי מיליון ש"ח
   סה"כ 1,600,000
   יחד עם זאת, השאלה אם תצליחו לעמוד בהחזר של 1600000, לפי דעתי זה גדול עליכם
   בהצלחה

 35. מאת יעלי:

  שלום. ברשותי הון עצמי בסך 260 ש״ח (המורכב מ-50 אלף הלוואת גישור שאני מתכוונת לקחת בגין קה״ל שאמורה להשתחרר בעוד שנתיים וחצי). אני מעוניינת לקנות דירה ב-800 אלף כך שאקח משכנתא בערך סך 520 אלף . אני עומדת להיות חד הורית (בהריון) ומשתכרת 7300 נטו כל חודש,עליית המשכורת כל שנה צפי ל-4 אחוז בלבד. האם יש צפי לתמהיל ל-25 שנה?

 36. מאת גלג:

  היי משכנתא מן,
  קודם כל רציתי להוריד בפניך את הכובע שאתה מתייחס לכל תגובה ומצליח לענות על כל סיטואציה.
  בנושא שלי, יש להוריי 2 דירות:
  אחת שהשכנתא שההורים לקחו עליה הסתיימה והשנייה ההורים עדיין משלמים משכנתא ומסיימים בעוד שנה מהיום.
  כרגע אין לי הון עצמי אך אני יכול לעמוד בהתחייבות..
  חשבתי על רכישת נכס בפריפריה כהשקעה .. מה האופציות שיש בידיי ?
  תודה

 37. מאת גל סבן:

  היי,
  להוריי יש 2 דירות: הראשונה כבר לאחר ששילמו את סך המשכנתא, בדירה השנייה המשכנתא שהם לקחו מסתיימת בעוד שנה.
  לי כרגע יש הון עצמי מאוד מזערי, אך אני צופה בעוד שנה להגיע ל-100,000 ש"ח.
  חשבתי על רכישת נכס בפיריפריה בתור השקעה, לפי הנתונים שרשמתי, איך היית ממליץ לי לעשות זאת? חשבתי בהחלט על משכון הדירה של הוריי.
  תודה.

  • שלום גל,
   אם הוריך יסכימו למשכן עבורך את אחת הדירות תוכל להשתמש בהלוואה שלהם לטובת הון עצמי ראשוני
   בהצלחה

   • מאת גל:

    1. מהם התנאים למשכון הדירה של הוריי? האם יכול להיות שלא יסכימו להוריי למשכן את דירתם?
    2. במידה ואכן הדירה של הוריי תמושכן.. על שם מי תהיה המשכנתא? האם ניתן שהמשכנתא תהיה על שמי? האם הדירה שארכוש תהיה על שמי? איך מתבצע התהליך?

    המון תודה…

    • שלום גל,
     1. הבנק צריך לאשר את ההורים שלך (אם אין בעיה ויש להם הכנסה סדירה לא צפויה להיות בעיה מהותית)
     2. המשכנתא תהיה על שמם ועל שמך
     3. הדירה שתקנה תהיה על שמך
     התהליך הוא רגיל, תוכל להתחיל את הקריאה במדריך המשכנתא שבבלוג וזה ייתן לך כיוון ראשון
     בהצלחה

 38. מאת דבי:

  אהלן,

  ראשית, תודה רבה לך על האתר המדהים הזה. המידע שאתה חולק פה מאד עוזר לנו.
  אנחנו זוג בני 30 ותינוק בן חדשיים. אין לנו כלל עזרה מההורים ומשכון הדירות של ההורים שלנו לא רלוואנטי כי למרות שהם לא ממושכנות יותר ושוות המון ההורים שלנו לא בדיוק המועמדים המתאימים לקחת הלוואה גדולה כזו מהבנק מבחינת יכולת ההחזרה שלהם כיום. ואפשר לקטלג אותנו בטווח שבין 2 הקטגוריות גם חיינו קצת בפזרנות אבל גם מינפנו עצמנו בתשלומים על השכלה ובסהכ עם הזמן אנחנו מתמתנים עם ההוצאות והשכר שלנו עולה כל שנה.
  אז ככה יש לנו מאה אלף שח שהצלחנו לחסוך מבונוסים מהעבודה ומהחתונה. ועוד 200 אלף שח בקרנות השתלמות הצעירה יותר צפויה להשתחרר בעוד 4 שנים.
  אנחנו משלמים 5500 על שכד וזה גם צפוי לעלות …

  הנטו שלנו הוא 22 אלף והלוואה של 1300 שח בחודש.
  אין לנו מינוסים אנחנו לא מרגישים דוחק אבל מצליחים לחסוך מעט מאד מהשכר החדשי
  מה עושים?
  האם מחכים 4-5 שנים מצטמצמים וממשיכים לחסוך ואז קונים? או שקונים דירה בפריפריה להשכרה השנה וממשיכים לחיות כרגיל?
  ומה הכוונה ב50 אחוזי מימון לדירה שניה? האם במקרה שנקנה דירה להשכרה עכשיו ונרצה למכור אותה לשם רכישת דירה למגורים נוכל לקבל מהבנק רק 50 אחוז מימון? או שהכוונה היא 50 אחןז מימון רק במקרה ונחזיק ב2 דירות ולא נמכור את השניה?

  • שלום דבי,
   1. אם אתם יכולים הייתי מציע לרכוש דירה ולשכור ולהשכיר במקביל
   2. על אותו משקל, הייתי מוריד משמעותית את יוקר המחיה בו אתם גרים (לדוג', לעבור לשכירות נמוכה יותר)
   3. שתרצו למכור את הדירה שרכשתם ולרכוש אחת יותר גדולה תוכלו לקחת עד 70% מימון כל עוד אתם מתחייבים למכור את הדירה הקיימת. (אם לא תמכרו אז באמת תוכלו לקחת עד 50% מימון בלבד)
   בהצלחה

 39. מאת סטלה:

  שלום,
  אולי אתם יכולים לייעץ לי משהו.
  אמא שלי מורה עוד כמה שנים לפני פנסיה, משלמת שכ"ד 4500 ש"ח. אם הייתה קונה דירה הייתה משלמת הרבה פחות. אבל היא לא הרבה שנים בארץ ואין לה הון עצמי. כלווום. עכשיו היא מרוויחה טוב וזורקת כסף על השכירות. אחי עוד מעט ייתגייס ואח"כ כשייתחיל לעבוד יוכל להמשיך לשלם את המשכנתא.
  השאלה שלי איך אפשר לקנות דירה ללא הון עצמי במצב שלה? איפה לקחת כסף?

  • שלום וברכה,
   ראשית כל הכבוד על הדאגה לאמך ועל כיבוד ההורים, זה מעורר הערכה רבה.
   לצערי, היום אין אפשרות לקנות דירה בארץ ללא הון עצמי.
   תצטרכו לגייס 25% מסכום הדירה לפחות ורק לאחר מכן תוכלו לקחת משכנתא על שאר הסכום ולרכוש דירה.
   מאחל לכם המון הצלחה בהמשך ואל תתבייש לחזור ולשאול (אם מאמינים במשהו ומתאמצים עבורו בסוף זה קורה)

 40. מאת חן:

  שלום לך, בלוג מעולה אגב..
  יש לי כמה שאלות ברשותך..
  אנחנו זוג נשוי, בנתיים ללא ילדים, גרים אצל ההורים ומשתכרים בכ 30+- אלף ברוטו.
  יש לנו הון עצמי של 150 אלף והון עתידי (קרן השתלמות), אנחנו הולכים להשאר אצל ההורים משהו כמו שלוש שנים.
  אנחנו מעוניינים לרכוש דירה בכ 1.3 ואין לנו כרגע את 25%, הבית של ההורים שווה 1.4 עם משכנתא של 400 אלף
  השאלה היא מה לעשות, האם אפשר לקחת הלוואה מהבנק בשביל להגיע להון העצמי ואז לקחת משכנתא? האם הדבר אפשרי מבחינת בנק המשכנתאות?
  האם להמשיך לחסוך עד ההון העצמי.?
  האם אפשר למשכן את בית ההורים במצב הזה?
  תודה מראש על העזרה.

  • שלום חן,
   ממליץ לקחת משכנתא על הדירה של ההורים ולשלם את החלק שלכם מהם
   מצד שני, יש לעשות חושבים טוב טוב לפני לקיחת ההלוואה כי זה ייצא לכם משכנתא של 1150 שזה המון (גם להכנסות כמו שלכם)
   שיקלו לקחת ייעוץ מקצועי
   בהצלחה

 41. מאת ניזאר:

  אהלן.
  קודם כל אחלה בלוג. כל הכבוד

  אז ככה: לאישתי יש דירה שמושכרת ונותרה משכנתא בגובה 100,000 ₪ ( ערך הנכס 1.2 מליון). אנחנו רוצים לקנות נכס נוסף במחיר 1.6 מליון במאה אחוז מימון. האם אפשר למשכן את שני הנכסים לטובת המשכנתא המבוקשת?

  תודה.

 42. מאת זאריק:

  שלום משכנתאמן,
  כבר מעל שנה שאני עוקב אחרי האתר וקורא כל פוסט בעניין רב, אז קודם כל תודה ענקית! השכלתי.

  אני מעוניין לקנות דירה ב900,000 ש"ח
  משכנתא 75% 675,000 ש"ח בהחזר חודשי משוער 3,000 ~
  הון עצמי נדרש: 225,000 ש"ח
  הון עצמי 75,000 ש"ח קיים, כלומר נשאר לי לגייס 160,000 ש"ח.
  אם לקחת בחשבון הוצאות מסביב אני צריך לגייס בערך 170,000 ש"ח
  יש לי מספר אפשרויות:
  1. לקחת הלוואה של 170,000 ש"ח ל60 חודשיים (P) החזר חודשי 3,100 ש"ח בערך.
  2. לקחת הלוואה של 170,000 ש"ח ל72 חודשיים (P+1) החזר חודשי 2,700 ש"ח בערך.
  3. למשכן את הדירה של ההורים, הדירה שווה בערך 500,000 אבל אני חושש שתנאי המשכנתא לא יהיו אטרקטיבים.
  ההכנסה המשותפת היא 17,000 ש"ח לחודש.
  מה כדאי?

  • שלום זאריק,
   הכל תלוי בהחזר החודשי שאתה יכול להקציב לנושא,
   אני חושב דרך הדירה של ההורים זה יהיה נוח יותר כי תהיה פריסה לתקופה ארוכה מאוד והחזר נוח יותר
   בהצלחה

 43. מאת ליאת:

  שלום
  תודה רבה על האתר המושקע והאינפורמטיבי.
  אנחנו זוג בני 30 ברשותנו דירה מושכרת ללא משכנתא בשווי של 110K ואנו שוכרים במקום אחר. אנו מעוניינים לרכוש דירה למגורים עבורנו בשויי של 130K. ברשותנו הון עצמי של 150000 ש"ח.בעלי מרוויח 9000 נטו ואני בין עבודות ובמהלך לימודים מרוויחה בממוצע 4000 ש"ח. אני מצפה שבמהלך החודשים הקרובים המשכורת שלי תעלה למינמום 6000ש"ח בחודש.
  אנו מתלבטים האם ביכולתנו לא למכור את הדירה שאנו מקבלים עליה שכירות של 3,500 ואז לקבל מימון של %50 מהכס הקיים ועוד 50% מהנכס החדש. או שבמצבנו זה גדול עלינו.
  תודה
  ליאת

 44. מאת גלית:

  שלום לך

  דיברת על הוון עצמי למי שאין ויש אופציה לקחת המשכנתא מההורים על דירה שלהם שסיימו משכנתא.

  אם ההורים נותנים דרך זה את ההוון אני לוקחת אני אמורה לשלם שתי משכנתאות אחד שלי אחד שלהם? או שמצרפים לאחד

  אם ההורים נותנים ההחזר יורד מהם?

 45. מאת ויק:

  שלום רב,

  תודה על בלוג ואתר מקסים ותורם מאוד!

  אשמח לעזרה לגבי מצבינו. כרגע אנו חסרי דיור, גרים אצל ההורים. יש לנו דירת חמישה חדרים בבנייה שסיומה יהיה עוד שנה בדצמבר 14.

  אנחנו רוצים לחתום חוזה עכשיו על דירה אחרת (דירה חליפית)שהאכלוס שלה יהיה באוקטובר 14. אנו יכולים לקבל 70 אחוז מימון על הדירה השנייה כל עוד אנו מתחייבים למכור את הדירה שברשותינו תוך שנתייים.
  אין ברשותינו הון עצמי נוסף- ההון העצמי יהיה רק עוד שנה שהדירה תמכר…

  בכל מקרה האם יש אפשרות לקבל 100 אחוז מימון במצב שלנו? הבנק יכול לראות את הדירה שברשותינו כ "הון עצמי עתידי?" מה עוד, שאני רוצה לשלם את ה 100 אחוזים בגרייס לשנה (תשלומי ריבית בלבד) כי אני משלמת עכשיו כבר משכנתא על הבית הראשון ורק אחרי שאמכור אותו אני אוכל לשלם משכנתא מלאה.

  לא ציינתי שהדירה שאנו הולכים לקנות עכשיו אנו צריכים לשלם 30 אחוז במעמד החוזה (600K) ואת היתרה במקום באוקטובר נוכל לשלם בדצמבר בתקווה שעד אז נמכור את הדירה שלנו, במידה ולא יש לנו אישור מהבנק שלנו לקבל את ה 70 אחוז הנותרים בגרייס לשנה שלא נהיה בלחץ עם המכירה של הדירה…

  במידה ולא יאשרו לנו מהלך כזה… בדקנו עם ההורים שהם ייקחו הלוואה בשמם וימשכנו את ביתם על סך 600 K שיהיה לנו כביכול הון עצמי לחתימת החוזה. הם מסכימים למהלך… רק מקווה שיאשרו להם.
  רציתי בבקשה לשאול אותך מה הסיכון שלהם בתהליך הזה? בעוד שנה שנמכור את הדירה שלנו כמובן נסגור להם את המשכנתא הזו אבל בכל זאת רציתי לדעת מהן הסיכונים? האם זה יכול לפגוע בהם? או באחים האחרים איכשהו?

  מקווה שהייתי מובנת.

  תודה מראש

  • שלום ויק,
   אני לא חושב שהבנק יוכל לאשר לכם משכנתא על הדירה הראשונה אלא למטרת תשלום לקבלן אבל לא לכל מטרה.
   ההורים והאחים לא נפגעים מהמשכנתא של ההורים כי היא לטובת מטרה מסויימת ותוחזר עם מכירת הדירה הקודמת
   בהצלחה

 46. מאת טל:

  היי,
  רציתי לשאול-
  אנחנו זוג צעיר ומסיימים השנה לימודים אקדמאיים, והצפי למשכורות בשנה הבאה הוא בסביבות 15000 ש"ח ביחד. עם השנים הסכומים צפויים לגדול עוד. אנחנו רוצים לקנות דירה (בסביבות מיליון שלוש מאות), אין לנו הון עצמי בכלל (אולי 50,000 ש"ח) ולהורים שלנו אין דירות. האם קיימת אפשרות לקחת 100% משכנתא, ללא משכון דירות של ההורים? תהיה לנו את היכולת להחזיר כ5500-6000 ש"ח מידי חודש בהתחלה, ואח"כ להעלות את סכום ההחזר. מי נותן משכנתאות כאלו..? אחרת, אף פעם לא נוכל לקנות דירה כי לפחות 3500 ש"ח ילכו לנו מידי חודש על שכ"ד…
  תודה רבה!

 47. מאת אדם:

  שלום,
  אנחנו זוג שמרוויחים כ16000 ₪ וגרים אצל ההורים כך שחוסכים כל חודש קרוב ל10000 ש"ח
  יש לי שאלה חשובה סגרנו על דירה בשווי 1550000
  יש לנו כרגע הון עצמי של 350000 ואנו מעוניינים לקחת משכנתא של 1050000 + גרייס מלא לתקופה של 22 חודשים.

  הסיבה לגרייס היא שחסר לנו 150000 ₪ שאותם אנו צריכים לחסוך בשנתיים שבונים את הבניין.

  השאלה היא האם נתקל בקשיים בקבלת משכנתא במצב כזה בגלל שחסר לנו 150000 ולמרות שאנו גרים אצל ההורים ואין לנו בעיה לחסוך בשנתיים האלה ל300000.

  כרגע קיבלנו מהבנק אישור עקרוני על סך של 10000000 ₪ והסברנו להם שחסר לנו עוד סכום שנצטרך לחסוך. האם יכול להיות שבשלב פתיחת התיק הם יסרבו לתת משכנתא? כי ע"פ האישור העקרוני סגרנו חוזה עם קבלן

  האם תהיה לנו בעיה לקבל גרייס מלא או לפחות חלקי לתקופה הזאת

  תודה רבה ויש לכם אתר מדהים

  הסיבה לגרייס היא שחסר

  • שלום אדם,
   בעיקרון הבנק ידרוש שתשלמו את מלוא ההון העצמי שלכם לפני שהוא נותן לכם משכנתא ולכן אתם צפויים להיתקל בקושי.
   תסבירו את הנושא לבנק ותבקשו את אישורו למקרה הפרטני שלכם, אני מאמין שזה "יעבור בשלום"
   בהצלחה

 48. מאת אלון:

  לא יכולתי לדמיין תשובה יותר ברורה מזו. תודה :)

 49. מאת תומר:

  אנחנ זוג + 2 (בקרוב +3) , גרים בשכירות בתל אביב כ 7 שנים בעלות של 3000 ש"ח לחודש.
  ההכנסות שלנו כזוג עומדות על כ 16000 שח נטו.
  לצערי אין לנו עזרה מההורים ללקיחת משכנתא.
  סך ההון שלנו יגיע באוגוסט השנה לכ 120000 ש"ח בלבד.
  אנו מעוניינים לרכוש דירה.
  בבעלות ההורים דירה ללא משכנתא.
  בגדול יכולת ההחזר שלנו היא כ 4000 שח .
  אשמח לשמוע הצעה ליצירת תמהיל שכולל לקיחת הלוואה על חשבון משכון הבית ובנוסף משכנתא על הדירה שנקנה.
  לחילופין רעיונות נוספים יתקבלו בברכה.

  • שלום וברכה,
   יהיה לי מאוד קשה לייעץ מבלי להכיר אתכם אישית.
   בעיקרון אני מניח שכדאי שתקחו הלוואה על חשבון הדירה של ההורים וביחד עם ההון העצמי שלכם תרכשו משהו "צנוע" יחסית.
   ממליץ להיעזר בגורם מקצועי, כי יש פה לא מעט שיקולים שצריכים להילקח בחשבון
   בהצלחה

   • מאת תומר:

    היי,
    קודם כל תודה,
    בעיקרון לפי הבנתי נראה לי שסכום הבית לקנייה לא יכול לעבור את ה 850000
    על פי הסכומים שציינתי, האם לקיחת הלוואה על חשבון הבית בסכום שבין 100k – 150k והיתרה כמשכנתא על הבית , נשמע לך כרעיון סביר שיספק החזר חודשי של עד
    4000 ש"ח ?

    תודה

 50. מאת ליאת:

  היי,
  יש להורים של בעלי דירה והם מסכימים לעזור ולמשכן את הדירה שלהם. הדירה היא פרטית שלהם ואין להם משכנתא. בכל אופן העניין הוא שאבא שלו חולה מאוד מחלה חשוכת מרפא מה שגרם לאם לעזוב את עבודתה על מנת לטפל בו מיותר לציין שהוא לא עובד. בכל מקרה אין להם הכנסה אלא רק מביטוחים שונים. האם יאפשרו לנו בבנק למשכן את דירתם??

  • שלום ליאת ובריאות שלמה להורים,
   יהיה מאוד קשה למשכן נכס שהבעלים שלו מבוגרים וללא הכנסות, אבל כדאי לנסות במספר בנקים ולגלות בעצמכם
   בהצלחה

 51. מאת אלירן:

  שלום רב,
  להורי יש 2 דירות 1. בשווי 850 אלףשח ודירה נוספת בשווי 450 אלף שח
  מדובר על דירות בדרום הארץ
  אני רוצה לבדוק אופציית משכון על הדירה הזולה יותר,
  ולרכוש נכס בשווי של 800 אלף שח בשומרון- מועצה אזורית שומרון
  ידוע לי כי רק מזרחי טפחות נותנים משכנתא לשומרון.
  אם הבנתי נכון:
  שווי הדירה 450 אלףשח 50% מימון 225 אלףשח לטובת דירה העולה 800 אלףשח וזהו ההון האישי בעצם שישרת אותי לרכישה ולשלמת הסכום ל 100%.
  האם לשירות השומרון יש עוד מגבלות?
  אשמח לחוות דעתך, בברכה.
  אלירן

  • אלירן שלום,
   1. אני לא יודע יותר מדי על ההגבלות של איזור השומרון
   2. תוכל להסיר את המשכון על הבית של ההורים ברגע שתחזיר את המשכנאת שלקחתם על הבית שלהם (כלומר, את ה- 225 אלף)
   3. חשוב לקבל אישור עקרוני כי יהיו בנקים שלא יסכימו למשכן דירה בסכום נמוך
   בהצלחה

 52. מאת אלירן:

  שאלה נוספת:
  האם ניתן להסיר מסכון על בית של הורים?
  אם כן כיצד?
  אם יש לי קרנות שהשתחררו בסכום המימון ?
  תודה

 53. מאת בועז:

  שלום רב,
  בעניין משכון הדירה של ההורים, יש להוריי דירה ללא משכנתא. רציתי לדעת האם יש אפשרות שלא יאשרו להוריי את המשכון בגלל שאבי פנסיונר ואימי שעובדת כרגע מתקרבת לגיל הפנסיה?
  והאם יש סיכון כלשהו מצד הוריי? אם יש, מה הם?
  תודה רבה.

  • שלום בועז,
   ייתכן וכן יאשרו להם אם תצטרף להלוואה ואז הביטחון של ההלוואה "ייפול" עליך ולא על הוריך.
   קחו בחשבון שהביטוח על ההורים יהי גבוה מאוד בשל גילם הלא צעיר
   הסיכון קים אצל הוריך, שכן אם לא תוחזר ההלוואה מצידך, הבנק יפנה אליהם וידרוש מהם להחזיר את הכסף
   בהצלחה

 54. מאת הילה:

  שלום רב,
  אנחנו זוג עם שתי בנות, יש לנו דירה באזור המרכז ללא משכנתא ששוויה 1,000,000 ש"ח ומושכרת ב 3500 ש"ח. אנו מעוניינים (כרגע חולמים:) ) על רכישת דירה באזור בו אנו גרים בסכום של כ- 1,300,000-1400,000 ש"ח. כיום אנו משלמים שכירות בגובה 3300 ש"ח (כולל חשבונות).
  הבנתי שאתה בעד דירה למגורים קודם, אנחנו כרגע מעדיפים את ההשקעה. אבל ראיתי שמישהו כתב כאן על אופציה של מכירת הדירה להשקעה וקניית שתי דירות. האם זה דבר שכדאי לעשות במקרה כזה שאין הון עצמי? לקנות דירה להשקעה באזור זול יותר ולקנות דירה למגורים ולקחת משכנתא על כל אחת מהדירות? לדוג' לקחת דירה להשקעה בעלות 500,000 עם שכירות של 2000-2500?

  תודה רבה מראש
  הילה.

 55. מאת סשה פלסני:

  שלום רב.
  ככול שאני מעיינת בבלוג אני חשה יותר מועקה . אמי מעונינת לרכוש דירה בסכום כולל של בערך 1700000. היא אם חד הורית ל4 ילדים בלי הון עצמי ומשתכרת כ בערך 6000 שח בחודש. האים זה אפשרי בכלל לקבל משכנתא? באיזשהי דרך? עם הבנתי נכון יש מענקי משרד השיכון לחד הוריים. אשמח להכוונה בנושא. תודה

  • שלום וברכה,
   אני מצטער על תחושותייך, ממש לא נעים לי לשמוע את זה ואני מאוב מבין לליבך.
   יחד עם זאת לא ניתן לקבל משכנתא ללא 25% הון עצמי ובנוסף ממש לא הייתי ממליץ לקחת משכנתא כזו עם הכנסה של 6000 ש"ח נטו.
   עם כל הצער שבדבר אני ממליץ לך לרדת מהנושא כעת.

   בהצלחה

 56. מאת שרה:

  בני מעונין לרכוש ב950000 שח ברשותו הון עצמי של 200000 שח יש ברשותו דירת ירושה האם נכון שאפשר לקבל משכנתא של 62 אחוז תודה ……

 57. מאת משה:

  היי
  הבנתי שאני יכול לקבל 50% מהנכס בו אני גר היום פחות המשכנתא שיש לי עליו לצורך רכישת דירה להשקעה
  איך בדיוק זה נעשה האם אני מבקש מהבנק להגדיל את המשכנתא הנוכחית בכדי לרכוש דירה נוספת ואז זה נעשה באמצעות מחזור ההלוואה הנוכחית?
  או שבעצם אני לוקח משכנתא נוספת מאותו הבנק (בסכום היתרה שנותרה לי בכדי להגיע ל50%)על הדירה הנוכחית?

 58. מאת רחלי:

  היי,
  התחתנו לא מזמן, ושנינו סיימנו את לימודינו.
  בחשבון המשותף חסכנו כ-120,000 שח ואולי נצליח לגיי עוד 30000. אנחנו מרוויחים כ-14,000 נטו.
  אין לנו דרך למשכן דירה של הורים.
  אנחנו רוצים לקנות דירה להשקעה בסך של 600,000 שח (כ-2800 שח שכירות)
  כמה משכנתא נקבל? מה ההחזר החודשי שנצטרך להחזיר? ואיך ניתן לעשות זאת?
  תודה

 59. מאת מ:

  שלום,
  יש לי שאלה:
  חלק מהדירה אשר הוריי גרים בה היא בבעלותי ובבעלות שני אחיי
  להוריי ניתנה הזכות לגור בדירה כל ימי חייהם ואין אפשרות למכור את הדירה אחרת. האם אני יכולה בכל זאת למשכן את חלקי בדירה כדי לקחת משכנתא?

 60. מאת רווח לבנת:

  שלום וברכה,
  רציתי לדעת כמה הון עצמי צריך לרכישת דירה?

 61. מאת מאיר:

  היי משכנתאמן,

  אנחנו זוג ששקנינו דירה לפני כשנה בסך 860 אלך שקל. המשכנתא שלנו היא 600 אלף שקל ( 3400 בכל חודש). את הדירה הזו אנחנו משכירים בכל חודש מה שמכסה לנו בדיוק את המשכנתא. ( כרגע אנחנו גרים אצל ההורים ביחידת דיור ולא משלמים שכירות ומשכורתנו יחד היא 14 אלף שקל לחודש)

  ברצוננו לקנות עוד דירה להשקעה בדרום בסביבות ה 600 אלף שח.
  אין לנו כרגע הון עצמי נוסף. איך לדעתך אני יכול להשיג מימון נוסף לדירה הזו והאם הבנק יסכים לתת לנו משכנתא נוספת על נגיד 300 אלף שח.?האם משכון של הדירה של ההורים (דירה ללא משכנתא בשווי 2 מיליון) יכול לעזור בנושא הזה?

  • שלום מאיר,
   1. על הדירה הקיימת שלכם כבר לא תוכלו לקחת משכנתא נוספת (הגבול הוא 50% מימון)
   2. תוכלו לקחת 50% מימון מהדירה החדשה (300 אלף) ואת השאר להשלים בעזרת משכון הדירה של ההורים
   בהצלחה

 62. מאת אבי:

  שלום רב ,
  האם אפשר לקחת משכנתא ללא הון עצמי וללא משכון הבית של ההורים , אנחנו זוג שזכאי למשכנתא ללא מע"מ עפ"י הקריטריונים .
  האם זה אפשרי?

 63. מאת מנחם:

  האתר שלך שווה הון!!!

  ברשותי דירה רשומה על שמי ששוויה נאמד על כ-300 אלף ש"ח ועוד מאה אלף ש"ח שאגרתי לעצמי אני נשוי כמעט 3 שנים וברצוני לדעת איך אני הולך לקנות דירה ששוויה היא למעלה ממליון ההכנסות בסך הכל הם כ-6000 ש"ח בחודש אני ואשתי ביחד מה תגיד הפעם

  • שלום מנחם,
   אם תמכור את הדירה ותצרף את ההון העצמי יהיה לך 400 אלף ש"ח ותצטרך 600 אלף
   מבחינת אחוזי מימון זה נראה בסדר, אבל כמה אתה יכול להקדיש להחזר בכל חודש ?
   ההכנסות נראות לי נמוכות לסכום כזה של משכנתא
   בהצלחה

 64. מאת אני:

  היי אנו זוג נשוי+ 4 ללא הון עצמי שקיבלנו דירה במחיר למשתכן , אנו אמורים לקחת הלוואה בגובה של 550000 ש"ח מה הסיכוי שלנו לקבל המשכנתא ללא הון עצמי??

  • לפי דעתי אין סיכוי שכזה שכן אתם חייבים 25% מערך הדירה,
   אבל בגלל שמדובר על דירה למשתכן הייתי עושה ניסיון ובודק מול הבנק
   בהצלחה

  • מאת הדר:

   שלום, הייתי שמחה לקבל פרטים / לדבר עם אנשים שרכשו דירה דרך "מחיר למשתכן" כדי להבין קצת יותר מה מצריך התהליך .
   אשמח אם תפנו למייל שלנו
   תודה רבה

   • שלום הדר,
    טרם בוצעו רכישות במסגרת התכנית מכיוון שעוד לא היו הגרלות זכאות והבניה של הפרויקטים הראשונים תסתיים רק תוך שנתיים-שלוש
    בהצלחה

 65. מאת אופיר:

  שלום .
  ברשותי יחידת דיור בנחלה של ההורים זהו ההון העצמי שלי . האם את הנכס הקיים אפשר למשכן או שצריך למשכן את הנחלה של ההןרים. תודה כתבה מעניינת מאוד ומןסיפה הרבה ידע

 66. מאת יפית:

  יש צפי לאישור קבלת משכנתא בערך של 10 אחוז מעלות הדירה? הכוונה היא להצעת החוק המדוברת…

  • שלום יפית,
   לא הבנתי את השאלה, אנא כתבי בבירור

   • מאת יפית:

    היי..היה פרסום בעניין ההון העצמי שיחזור להיות 10 % מערך הדירה. .
    רק שלא אמרו או פירטו איך ומתי..תהיתי אם לך יש פרטים בעניין…
    ולעניין זה מצטרפת שאלה נוספת..יותר בכיוון של התייעצות. …
    אם הורי ירצו לעזור לי… שווי הבית שלהם 800 ויש להם משכנתא קיימת לעוד 4 שנים בשווי 40 אלף …
    שווי הנכס שאני מעוניינת בו הינו 750 …האם המישכון שיעשו יפגע להם במשכתא החודשית המשולמת? האם המשכנתא החדשה תסכום גם את המשכנתא שלהם? או שאני פשוט לוקחת משכנתא ללא הון עצמי כשהעירבון הוא על הבית של הוריי…
    אני ממש מבולבלת. ..
    אשמח לעזרתך. .

    • שלום יפית,
     1. גם אני ראיתי פרסומים כאלו, אבל זה בינתיים רק פרסומים של כל מיני ח"כים שמציעים את זה ואין לי וודאות אם ואכן זה באמת יתבצע
     2. אם ההורים שלך ייקחו הלוואה על הנכס הקיים שלהם, אז ההחזר משכנתא שלהם באמת יגדל (את יכולה לשלם בשבילם את ההפרש שיהיה בהחזר החודשי)
     בהצלחה

 67. מאת שחר:

  הי
  אנחנו זוג + 2 ומעוניינים לבנות בית חדש בשווי מוערך של מיליון ש"ח (כולל הכל)
  ישנו בית שרשום על שמי בשווי של 4 מיליון ש"ח
  האם זה מספיק בכדי לקבל מימון 100 %?

 68. מאת יפית:

  היי אנחנו זוג+1 ללא הון עצמי..המליצו לי על תוכנית של משרד השיכון ובינוי מה תוכל לספר לי על מסלול "מחיר למשתכן"..

 69. מאת יפית:

  שאלה..
  נכס ששוויו 650 אלף שח אחרי זכאות החזר מעמ
  אם קיים הון עצמי של 40 ואקח הלוואה של 90 ממקור בנקאי אחר הבנק ייקח בחשבון את המקור הזה כאשר אביא לו ריכוז יתרות הלוואה?
  או שלא תיהיה לו בעיה לאשר לי משכנתא של 520000?

  • שלום יפית,
   בעיקרון זכותכם לקחת הלוואה ממקור אחר, יחד עם זאת לבנק יש זכות לא לאשר לכם משכנתא
   אין תשובה חד משמעית בנושא וזה תלוי בבנק ובשיקולי האשראי שלו
   בהצלחה

 70. מאת חיים:

  שלום רב,
  אני בעל דירה ללא משכנתא. כמו כן, בעל הון עצמי של 450 אש״ח אותו אני רוצה להשקיע בנדל״ן- דירות או משרדים להשכרה.

  1. אודה לך באם תוכל לומר היכן עדיף להשקיע: האם במשרדים (באזור ת״א-ר״ג) או לחילופין בדירה קטנה להשכרה.
  2. כמו כן- האם כדאי לי לקחת את ההון העצמי ולרכוש דירה/משרד אחד ללא משכנתא או לחילופין 2 עם משכנתא חלקית על כל אחד מהנכסים?

  תודה רבה.

  • שלום חיים,
   1. בכנות לא יודע – שוק הנכסים המסחריים די ממוצה כרגע והדירות די יקרו כרגע – לא רוצה לומר תשובה שאין לי עליה דעה מבוססת
   2. לא הבנתי את השאלה השניה – נא הסבר אותה עם מספרים אמיתיים
   בהצלחה

 71. מאת מעין:

  רצינו לשאול שאלה
  אנו גרים כיום בשכירות.
  במקביל קנינו בית דרך "למשתכן" שאנו לא יכולים למכור אותו , רק בעוד 5 שנים.
  שווי הבית הוא, כבר עכשיו, 1,500,00 שח.
  היינו רוצים לקנות כבר עכשיו בית אחר, מתאים יותר עבורינו, שהשווי שלו גם בערך 1,600K – 1,500K שח.
  האם יש דרך למשכן לבנק את הבית שברשותינו (דרך למשתכן) , על מנת שיתן לנו את הכסף לרכוש את הבית בו אנו מעונינים?

  תודה

 72. מאת ליאורה לבהר:

  שלום לך,
  ראשית הרשה לי כמו מרבית הקודמים לי להודות לך על המידע המפורט והברור ועל הסבלנות במענה לכל פנייה ופנייה.
  אשמח לקבל את עצתך:
  בעלי ואני בשנות ה 40 המאוחרות לחיינו.
  עובדים במקומות עבודה מסודרים, הכנסה נטו של כ 20K.
  (בעלי אמור לפרוש מהעבודה בעוד כ 2-3 שנים)
  ברשותנו דירה בה אנו מתגוררים בשווי של כ – 1.6 מיליון שקלים. ללא משכנתא.
  בחיסכון שהיה לנו (800K) קנינו בחודשים האחרונים שתי דירות קטנות להשקעה:
  כאשר בכל אחת מהן מחצית הסכום היא ההון העצמי שלנו ומחצית שנייה היא משכנתא. השכירות מכסה את המשכנתא (אנו מוסיפים עוד כ 200-300 שקלים על כל אחת מהשכירויות לכיסוי ההלוואה).
  כעת, חושבת על רכישת 2 דירות קטנות נוספות להשקעה במימון של 100%, כאשר על כל אחת מהן אמשכן רבע מהדירה בה אנו גרים ומחצית מהדירה אותה נרכוש. שוב, השכירות אמורה לכסות את ההלוואה.
  האם דרך המחשבה הזו נכונה? האם אני מפספסת משהו?
  תודה מראש על תשובתך, ליאורה

  • ליאורה שלום,
   1. הרעיון הוא טוב
   2. ההתלבטות היחידה היא האם את חושבת שמחירי השכירויות ימשיכו להאמיר או ירדו (אין לי תשובה לזה אגב)
   3. כמו כן, יש לדווח על הכנסה משכירות החל מ- 5000 ש"ח כך שצריך לשקול ענייני מס בנושא ולכן רוצה שתדברי גם עם רו"ח / יועץ מס
   בהצלחה

 73. מאת אירית:

  שלום,
  יש בבעלותנו דירה בשווי כשני מליון שקלים
  שנמצאת בתחילתו של תהליך תמא 38 ב.
  אנו בודקים את האפשרות לרכוש דירה נוספת בשווי של כ-1,200,000 שח, ללא הון עצמי.
  הכנסה חודשית של כעשרים אלף שקלים.
  איך ניתן לעשות זאת?
  תודה

  • שלום אירית,
   תוכלו למשכן את הדירה הקיימת ואת הדירה הנרכשת ולקבל עבורה 100% מימון,
   אם ההכנסות טובות, אני לא רואה סיבה שלא יאשרו לכם את המשכנתא
   בהצלחה

 74. מאת אביחי:

  לגבי לקיחת משכנתא ללא הון עצמי ע"י משכון דירת ההורים:
  אם לוקחים 25% מהמשכנתא על חשבון דירת ההורים ובנוסף 75% מהמשכנתא על חשבון הדירה שאנו קונים.
  מה זה אומר? שצריך להחזיר שתי משכנתאות בו זמנית? או משכנתא אחת בלבד בגובה של 100%?

 75. מאת רעיה:

  אנו בני זוג בגיל 40 מעוניינים לרכוש דידה אבל הון עצמי רק 100000
  ויש את הדירה של חמתי בת 67 גם שהיא מוכנה למשכן אותה אין לה בעיה כי בנה יחיד ורוצה לעזור לו והיא לא עובדת מקבל קיצבה
  והכוונה שאנחנו נשלם את המשכנתא גם על הדירה השנייה וניקח אחריות על עצמנו והביטוח כי בעוד כמה שנים אם יקרה חס וחלילה והם תלך לעולמה אנחנו נמשיך לשלם
  האם הבנק יסכים למשכן את החלק השני בסכום לדוגמא 200000
  על הנכס שלה שהוא שווה יותר מ 1000000

  • שלום רעיה,
   זה לא פשוט לקבל משכנתא עבור דירה של האמא, כאשר אין לה דירה נוספת ברשותה
   בכל מקרה, אני מציע פשוט לגשת לבנקים או לפנות לייעוץ מקצועי בנושא
   בהצלחה

 76. מאת דודו:

  בקיצור לקנות דירה פה בתור יליד הארץ בן למשפחה ברוכת ילדים לקנות דירה הפך לאשלייה אופטית שלעולם בארץ שלך איפה שנולדת ותמות בית שלך 4 קירות וגג כמעט ולא יהיה לך מצב חרא חרא חרא

 77. מאת רעיה:

  שלום לך וכל הכבוד על האתר הזה, יש לי שאלה שמאוד חשובה לפני שאני הולכת לבנק אם יאשרו בבנק למשכן את הבית של ההורים שאין להם נכס אחר , ואנו מעוניינים בבית ששווה 1400000 והון עצמי אחרי מכירת הדירה שלנו וסגירת משכנתא נוכחית נשאר 200000 והשאר משכון דירת ההורים על היתרה 240000
  כלומר אנחנו נשלם 2 משכנתאות סה"כ 1200000 האם הבנק בכלל יאשר סכום כזה שאנחנו מרוויחים נטו בין 15000 ל 17000 בחודש ללא מינוס וללא הלוואות ו2 חשבונות בנק נפרדים
  ואם כן מה ההחזר פחות או יותר
  בבקשה עזרתך

  • שלום רעיה,
   אני חושב שהבנק יאשר במידה וגם להורים יש הכנסה
   צריך לזכור שקודם כל צריך לבדוק האם זה לא גדול עליכם משכנתא של 1.2, זו השאל הכי חשובה שצריכה להישאל לפני האישור של הבנקים
   בהצלחה

 78. מאת רעיה:

  לך וכל הכבוד על האתר הזה, יש לי שאלה שמאוד חשובה לפני שאני הולכת לבנק אם יאשרו בבנק למשכן את הבית של ההורים שאין להם נכס אחר , ואנו מעוניינים בבית ששווה 1400000 והון עצמי אחרי מכירת הדירה שלנו וסגירת משכנתא נוכחית נשאר 200000 והשאר משכון דירת ההורים על היתרה 240000
  כלומר אנחנו נשלם 2 משכנתאות סה"כ 1200000 האם הבנק בכלל יאשר סכום כזה שאנחנו מרוויחים נטו בין 15000 ל 17000 בחודש ללא מינוס וללא הלוואות ו2 חשבונות בנק נפרדים
  ואם כן מה ההחזר פחות או יותר
  בבקשה עזרתך

  • שלום רעיה,
   אני חושב שהבנק יאשר במידה וגם להורים יש הכנסה
   צריך לזכור שקודם כל צריך לבדוק האם זה לא גדול עליכם משכנתא של 1.2, זו השאל הכי חשובה שצריכה להישאל לפני האישור של הבנקים
   בהצלחה

 79. מאת יערה:

  שלום אנחנו חושבים על מישכון הדירה של ההורים. האם אפשר לשלם את שתי המשכנתאות.. אנחנו לא רוציםלהיות נטל על ההורים רק להיעזר מעט…
  ואם כן עד כמה זה ראלי? כמה גובהה ההחזר נניח אם שווי הדירה מליון.
  מה קורה אם הזוג מתגרש??

  • שלום יערה,
   1. אתם יכולים למשכן את הדירה של ההורים ולשלם מהחשבון שלכם את המשכנתא
   2. המשכנתא המקסימלית לדירה של מיליון היא חצי מיליון ש"ח
   3. שני בני הזוג נשארים בהלוואה וצריכים להחליט אם למכור את הדירה ולהחזיר את המשכנתא לבנק או שאחד מבני הזוג קונה את הידרה מהשני ואז הוא נשאר לווה יחיד בהלוואה
   בהצלחה

 80. מאת חסוי:

  שלום רב,
  ראשית המון תודה על המידע המעניין והרלוונטי.
  אנחנו זוג נשוי בתחילת דרכו המרווחים כעת יחד 10K.
  אני סטודנט באמצע הדרך למקצוע טוב כרגע.
  אנחנו חושבים על אופציית רכישת בית מקבוצת רכישה בסכום 870K.
  ברשותנו כעת 200K.
  ההון העצמי הדרוש להיכנס לפרויקט הינו 300K.
  חסרים לנו כעת 100K לצורך ההשלמה להון עצמי.
  חשבנו לקחת מהבנק שלנו הלוואה לצורך העניין הזה וכשנכנס לדירה נקח משכנתא מלאה (היתרה תהיה בערך 570K) ולגלגל עליה את הלוואת ההשלמה ה-100K (שממנה ישאר בטח 80K-85K כי זה לתקופה של 3 שנים).
  *היחסים עם הבנק יותר מבסדר ללא עיקולים, החזרות שיקים ויתרות בחובה.
  שאלות:
  1) האם קיימת הלוואה כזאת עם פריסה מקסימלית ככל האפשר במטרה לגלגל עליה את המשכנתא העתידית?
  2) האם יתנו לזוג צעיר הלוואה בסכום כזה בריבית שפויה (לסטודנטים אולי)?
  3) מה התהליך כשלוקחים הלוואה כזו ולאחר מכן מצמידים אותה למשכנתא אחת?

  אלף תודות ויום נהדר.

  • שלום וברכה,
   1. ניתן לפרוס את המשכנתא עד ל- 30 שנה
   2. צריך להגיס בבנק ולבדוק מולם
   3. לוקחים משכנתא כעת מהקבוצה ולאחר מכן ממחזרים אותה בכל בנק שתרצו להלוואה (משכנתא) רגילה
   בהצלחה

 81. מאת רועי:

  שלום,

  יופי של אתר,
  יש לי דירה בשווי של 800K שאני משכיר ואני מעוניין לרכוש דירה נוספת להשקעה בעלות של עד 800K.
  אני רוצה לקחת משכנתא על כל דירה , כלומר 400K על כל דירה ושהחזר המשכנתאות יהיה מהשכירויות, ביחד בסביבות 5K בחודש (2.5K פר משכנתא).
  האם עסקה כזאת בכלל משתלמת לאור הריביות וסכום ההחזר הסופי?

  בנוסף, האם כדאי לקחת את 2 המשכנתאות באותו בנק או לפצל בין הבנקים?

  תודה

 82. מאת אסף:

  שלום
  אבי הוא פנסיונר. האם הוא מורשה לחתום ערבות בנקאית בניסיון לרכוש דירה?

 83. מאת לירן:

  הי
  שאלה. רכשתי דירה לפני הנישואים (יש עליה משכנתא) וערכנו הסכם ממון. זו הדירה היחידה בבעלותי. האם בעלי הפסיד את הזכות לקנות דירה באחוז מימון של 75% כיוון שאני בעלת דירה ואנחנו נשואים? האם הסכם ממון עוזר בעניין זה של אחוז מימון או שעכשיו אם ירכוש דירה יהיה חייב להביא 50% למרות שהדירה שרכשתי היא רק בבעלותי. תודה רבה לירן

 84. מאת אולג:

  שלום משכנתאמן, כרגיל פוסט מעולה מאתר מעולה שעזר לי כבר לרכוש דירה אחת. עכשיו אני רוצה לקנות דירת מגורים נוספת (הדירה הראשונה להשקעה)
  משכון דירת ההורים לצורך רכישת דירת מגורים נוספת. מה כדאי לדעת חוץ מזה שזה עד 50 אחוז משווי הדירה? האם ניתן לקחת משכנתא רק בבנק שבו הדירה ממושכנת או בכל בנק אחר? מי משלם על המשכנתא שהם לוקחים ההורים עצמם או שאני יכול לשלם במקומם? האם הריביות על משכון גבוהה יותר ממשכנתא רגילה? אם כן בכמה?
  יש לי דירה להשקעה ששווה 300-350K שקניתי לפני שנה יש לי משכנתא אליה של כ 80K השכירות אליה כ 1.8K בחודש ותשלום משכנתא כ 1K לחודש למשך 5 שנים. ולהורי דירה ששווה כ 500-550K שבה הם גרים ויש עליה משכנתא בערך 40K. אני רוצה לקנות דירה ששווה 600K הון עצמי נמוך מאוד של 40K בגלל קניית דירה לפני שנה להשקעה. חשבתי למשכן את הדירה של ההורים ולקבל כ 200-250K והשאר לקחת משכנתא על הדירה החדשה. משכורת נטו כ 13K וצפוי לעלות כשאשתי תחזור לעבוד אחרי חופשת לידה של שנה שנתיים. יש לי מספר שאלות על תהליך המשכון. ההורים הולכים לבנק שלהם שבו יש להם משכנתא לבקש לעשות משכון או בכל בנק אחר? מי משלם על המשכון אני או הם? אני לא הייתי רוצה שכסף ממשכון הדירה יכנס להם לחשבון אלא רק לי ולא הייתי רוצה שהם ישלמו את המשכון אלא רק אני. איך הריביות על המשכון גבוהות יותר ממשכנתא רגילה? אם כן בכמה? איך הבנק יודע מה שווי הדירה או כמה כסף לתת? אני מתכנן למכור את הדירה להשקעה ב כ 350K בשנתיים הקרובות בשביל לא לשלם מס רכישה ובשביל להוריד את התשלום החודשי. מה דעתך על המהלך?

  • שלום אולג,
   1. על הדירה של ההורים – תוכלו לקחת משכנתא נוספת בבנק בו הם ממושכנים.
   או לחלופין, למחזר בבנק אחר את ה- 40 הקיים ובאותו הבנק לבקש את התוספת
   2. תוכל להיות ערב בהלוואה שלהם ולבקש לשלם את הכסף מהחשבון שלך
   3. אני לא בטוח שהבנק יסכים להעביר את הכסף לחשבונך, אחרי הכל זו הדירה שלהם
   4. אני מניח שהריביות יהיו מעט יותר יקרות
   5. הבנק שולח שמאי לדירת ההורים וכ יודע כמה היא שווה
   6. מדובר בהליך מורכב, כל שהייתי מקבל אישורים מוקדמים, בוחן את הכדאיות ורק לאחר מכן מבצע את העסקה
   בהצלחה

 85. מאת אולג:

  או שאולי כדאי לקנות דירה נוספת להשקעה שהיא זולה יותר?

 86. מאת יאיר:

  משכנתאמן:

  שלום
  רכשנו דירה בשווי 544K
  הון עצמי- 136K
  איננו יודעים בשלב זה אם נחזיק בדירה או שנמכור (יתכן אפילו בשנים הקרובות)
  לפי זה הייעוץ שקיבלנו הוא זה:
  קבועה לא צמודה- 273K (פריסה ל13 שנים)
  פריים- 135K (פריסה ל30 שנה)
  הרציונל הוא להשתדל לנצל עד תום את הריבית הנמוכה מאוד ולקבוע במצב הזה את החלק הכי גדול לפי הריבית הנמוכה הזו.
  נוצר מצב שאם נחזיק את הדירה בסופו של דבר לשנים רבות נשלם ריבית נמוכה, ובהתאמה, אם נרצה בסופו של דבר כן למכור בשנים הקרובות, נצמצם את הסיכוי לקנס על הריבית הקבועה או לפחות את גודל הקנס אם יושת.
  הפריים פרוס פריסה מקסימלית ע״מ שיהיה אפשר שמתוך ההחזר החודשי יהיה אפשר להחזיר כמה שיותר מהחלק של הקבועה לא צמודה ולהקטין בכך את הריבית וגם את הסיכוי לקנס בפירעון מוקדם,
  זו ההצעה ורציתי לקבל עליה SECOND OPINION.
  תודה.

 87. מאת לילך:

  היי, אתר אליפות!!

  שאלתי היא,
  לי ולבעלי אין הון עצמי. אנחנו חושבים למשכן את בית אימי ששוויו בערך 500K
  ולה יש משכנתא עם יתרה של 68K. כלומר לפי החישוב שהסברת אני יכולה למשכן 182K. ובזה אני צריכה לחלוק עם אחותי שכן, גם היא מעוניינת לקנות דירה. זאת אומרת שלכל אחת יוצא 91000 ש"ח הון עצמי.
  השאלה היא האם אתה ממליץ לעשות עם זה משהו ולקנות דירה זולה?
  והאם גובה המשכנתא שאקבל בבנק וגובה ההלוואה מהמשכון לא יהיה מוגזם מדי ואולי לא נוכל לעמוד בהחזר?
  ההכנסה שלי ושל בעלי מסתכמת בכ 10K.
  יש לך דרך לחשב לי בערך כמה גובה ההחזר החודשי שאצטרך להחזיר על שני ההלוואות הללו (המשכנתא שלי, והמשכון)
  אשמח לתשובה.. בתודה מראש :)

  • שלום לילך,
   גם אם יהיה לכם הון עצמי של 91 אלף ש"ח זה אומר שתוכלו לקנות דירה של 360 אלף (כי מגיעה לכם עד 75% מימון מקסימליים)
   תעשו חישוב אם אתם עומדים בהחזר של 360 אלף ולפי זה תקבלו החלטה וכל זאת בתנאי באמת שתמצאו דירה ב- 360 אלף
   בהצלחה

 88. מאת שי:

  שלום רב,

  בהתייחסותי לאפשרות שרשמת לגביי משכון הבית של ההורים. האם המשכנתא הזו אשר מהווה "הון עצמי" עבורי מוגבלת לתקופה קצרה יותר? כלומר, האם גם ההורים במשכון הבית שלהם יכלים לפרוס לתק' של 20-30 שנה?
  הרי גם את הסכום הזה צריך להחזיר ופריסה לתקופה מוגבלת מגדילה באופן משמעותי את ההחזר החודשי

  תודה
  שי

 89. מאת סימה זילברמן:

  אני בת 67 יש ברשותי בית ללא משכנתא בערך של 1500000.ביתי מעוניינת לקנות דירה ואין לה הון עצמי אני מוכנה למשכן את הבית שלנו לטובת סכום של 500000 שקלים . אך אמרו לביתי שאני יוכלה לקבל הלוואה עד גיל 75 בלבד וזה אומר החזר תשלומים גבוהה מאוד .איך אפשר לקבל הלוואה – משכנתא על הנכס שלי ולא לכנס לתשלומים גבוהים כלומר פריסה בשנים יותר גבוהה . או יש לך רעיון אחר אני מעוניינת לתת בחיי ולא אחרי מותי .בתודה מראש על התשובה .

  • שלום סימה,
   ראשית, אני חייב לומר שאני מאוד מתרשם מרצונך לעזור לילדת, כל הכבוד – זה ממש לא מובן מאליו
   תנסו אולי לגשת לבנקים אחרים, כמו כן אולי ייעוץ מקצועי יוכל לעזור בפיצוח האתגר הזה
   בהצלחה

 90. מאת אמיר:

  שלום רב לכולם, חייב לומר שהבחור ממש תורם ועוזר! השאלה שלי היא כזו: סבא שלי כתב לי צוואה בעדים על נכס ששווה בערך 850 אלף שקל. ברצוני לרכוש דירה ב1.3 -1.1 מיליון. מה המשמעות של הצוואה במקרה הזה בנוגע ללקיחת משכנתא? ומה הפרוצדורה בעניין זה? כלומר עלי לתת לבנק את שטר הצוואה בלבד או שמא עליי לעשות דבר נוסף? בתודה מראש, אמיר.

 91. מאת מירב:

  שלום רב,
  אני אם חד הורית לילד אחד, וחולמת לקנות בית, יש לי אפשרות לקנות ביית בשווי 680 אלף ש"ח. לפני שנתיים פניתי לבנק בבקשה והם אמרו שיש צורך ב-15% הון עצמי, חסכתי 50 אלף שח, תכננתי להשלים עוד 50 אלף ש"ח בהלוואה. עכשוו בבנק התנאי הינו 25% הון עצמי. לא אוכל לחסוך בחיים 170 אלף שח בכדי לרכוש דירה קטנה ופשוטה. האם ניתן לתת 50 אלף ש"ח ולקבל הלוואה של 120 אלף שח ולשלם ביחד עם המשכנתא ל-25 שנה?
  יש לי הכנסה קבועה, מזונות. למי עליי לפנות על מנת לקבל הלוואה שכזו?
  עזרה,,,,,במדינה שלנו הכל קשה ומסובך!!

  • שלום מירב,
   את אכן צריכה 25% מימון ולא פחות
   תוכלי לבקש מהבנק הפרטי שלך הלוואה של 120 אלף אבל תצטרכי לראות שאת מסוגלת לעמוד בהחזרים כי הם אמורים להיות גבוהים מאוד
   בהצלחה

 92. מאת לימור:

  יש לי דירה בדרום בשווי 350-400 אלף ש"ח שמושכרת.
  זה למעשה ההון העצמי שלי.
  אני משכירה דירה במרכז.
  האם אני יכולה לגשת לבנק לרכישת דירה ללא הון עצמי רק על סמך משכון הדירה בדרום (עד אשר אמכור אותה)?
  האם זה אפשרי ובאם כן – האם משתלם? האם אני לא אמורה לשלם על רכישת דירה שניה?
  אודה לעצותך

 93. מאת ליאה:

  היי משכנתאמן
  (משתמשים באתר שלך ללמוד קצת, זאת משכנתא ראשונה, תודה על המידע!)

  אנחנו זוג שרכש מגרש, מעריכים כי הבנייה +המגרש יעלה 1600K בערך
  יש ברשותנו 800K
  החלטנו לקחת משכנתא על המגרש למרות שאנו יכולים לשלם על כולו בגלל הריביות הנמוכות של הקל"צ שחבל לנו לפספס (הבאסה שברגע שנקח בבנק אחד נהיה מסונדלים אליו וכנראה שלא נוכל להתמקח על ריביות כמו שצריך בסבב בנקים שזה קצת מבאס וקצת מלחיץ אותנו)
  נותנים לנו משכנתא רק על חלק מאד ספציפי של המגרש- 250K
  וכל היתר נקבל בחלקים של הבנייה

  אם תוכל ליעץ לנו אם אתה חושב שזה חכם בכלל לקחת כבר מעכשיו משכנתא על החלק שאמרתי אני ישמח מאד!

  כעת נכנסת ההתיעצות לגבי משכון בית.
  יש לאמא שלי דירה שאנו גרים בה ללא משכנתא. אמא של בת 61 וחצי ועובדת. האם זה יהיה חכם למשכן את הבית שלה כדי לקבל משכנתא כבר מעכשיו כדי לקבל את הריבית הנמוכה? מתי המשכנתא עוברת אלינו האם זה תהליך מייגע? מכיוון שברגע שנבנה או אפילו בשלב מסוים כבר ניתן להעביר את המשכנתא לבית שלנו (איך זה עובד אם תוכל לפרט קצת נשמח)
  מאמינים שהסכום שנקח אם יתאפשר ואם תמליץ יהיה רק 300K על מנת להצמיד חלקה לקל"צ. ולהתחיל בתשלום המשכנתא מעתה.
  כאן שאלה החשובה האם גם אמא שלי נחשבת מאלה שיקחו להם ביטוח חיים מאד גבוה? האם אפשר שהביטוח יהיה עלינו למרות שהדירה על שמה? שכסף של המשכנתא יעבור אלינו?
  בקיצור נשמח לשמוע אם אתה חושב שזה בכלל צעד חכם ומשתלם או שאנחנו סתם לחוצים על הריבית?
  נשמח אם תפרט ותרשום לנו מה אתה חושב על הצעדים שאנחנו שוקלים לעשות לגבי לקיחת משכנתא?
  (זוג מרויחים 21K ויותר, 2 ילדים)
  תודה לך

  • שלום ליאה,
   1. אני חושב שזה כן חכם לקחת משכנתא כבר עכשיו ולהשאיר "קצת כסף בכסף" לטובת הבניה
   2. לא הייתי הולך על המהלך עם האמא, גם בגלל שאני חושב שהריביות יהיו יותר גבוהות (הסיכון פה גדול) וגם בשל הביטוח חיים
   בהצלחה

 94. מאת ליטל:

  היי,

  שאלה, יש לי שטח שאנחנו מעוניינים לרכוש ששווה 550,000 שח, עליו אנחנו רוצים לבנות בניה קלה ב250,000 שח. אין לנו הון עצמי. יש להורים דירה ששווה מליון שהם מוכנים למשכן לטובת הרכישה. האם זה מספיק ואם לא מה עוד צריך? סה״כ יוצא הבניה והקרקע כולל פיתוח והכל 800,000 שח.

 95. מאת זאב:

  תודע על כל המידע. אשמח להבין פרט שמאד חשוב לי. האם כשלוקחים משכנתא על דירת ההורים ניתן לרשום אותי כלווה ושהתשלומים יעברו ישירות על ידי לבנק? התשובה לזה דחופה לי. תודה.

 96. מאת עדי:

  שלום. תודה על המידע למדתי הרבה. אני בין 26 רווק
  אני משתכר ב 11000 נטו. יש לי בית שווה 700000 אלף.
  יש לי משכנתא של 300000. אני משכיר את הבית 2600 שקל
  אני רוצה לקנות בית נוסף ב 600000 יש לך הצעות בשבילי?

 97. מאת זיו:

  היי משכנתאמן,
  ראשית רציתי לומר שאתה מלך!! ותודה ענקית על כל המידע והסבלנות!!

  ברשותי דירה בשווי (שוק) של 1,400,000 ש"ח, עליה נותרה לי משכנתא של 570,000 ש"ח. (הערכת שמאי הבנק עליה מלפני 6 שנים ע"ס 970,000 ש"ח).
  אני מעוניין לרכוש דירה נוספת להשקעה ב 900,000 ש"ח ורציתי לדעת:
  1. כמה (באחוזים) מהדירה בפועל כבר משועבד לבנק?
  2. האם נדרשת הערכת שמאי חדשה?
  3. האם ניתן "לחלץ מקירות" הדירה שיעבוד נוסף עבור מימון רכישת דירה שנייה? וכמה?
  4. האם אוכל לשעבד גם את הדירה השנייה לטובת משכנתא נוספת? וכמה הון עצמי אצטרך להשלים?
  בתודה רבה מראש!

  • שלום זיו,
   1. בעיקרון כיום אתה ממושכן על 63% (לפי שווי דירה של 900 אלף)
   2. אם תביא שמאי והוא יגיד שהדירה שווה 14000000 ש"ח אז אחוז המימון ירד ל- 40% מימון
   3. אם הדירה שווה 1400000 ש"ח אז תוכל לקחת עוד 130 אלף ש"ח (עד 50% מימון מערך הדירה)
   4. על הדירה השני תוכל לקחת עוד 450 אלף ואז ביחד עם ההשלמה מהדירה הקיימת זה ייצא לך 580 אלף ותצטרך להשלים 320 אלף לרכישת הדירה
   בהצלחה

 98. מאת שירן:

  היי לך. הכל פה מעניין אבל עוד לא נתקלתי בשאלה שדומה לשלי..
  טוב אז ככה..
  אמא של בן זוגי נפטרה והשאירה לנו ירושה של 250k .אתה כתבת באחת האופציות לקחת הלוואה מבנקים וכו.. העניין הוא שהכסף מגיע ממכירת הדירה שהייתה ברשותה ומה שקרה זה שבאמת לקחנו הלוואות מהבנקים שלנו לטובת ה 25% הון עצמי ועכשיו כשהכסף של הדירה שעדיין לא נמכרה עוד לא הגיעה ואנחנו נורא מפחדים להגיש בקשה למשכנתא שמה היא תסורב. והשאלה היא האם ההלוואה לא פוגעת בזכויות המשכנתא?

 99. מאת מירי:

  שלום רב

  אכן אתר מעולה! נותן המון אינפורמציה.
  השאלה שלי היא כזו. יש ברשותנו נכס ששויו כ-1.7 מיליון, אין עליו משכנתא. אנחנו חושבים לרכוש דירה בשווי 2.5 ואין לנו הון עצמי. האם אנחנו יכולים לקבל על הדירה הקיימת 50% ואת השאר מהבנק? כמו כן הנכס שלנו מושכר – האם ברגע שנמשכן אותו הוא בעצם ממשיך להיות מושכר ואנחנו מקבלים את השכירות (כי איתה בעצם רצינו לכסות את המשכנתא העתידית.)
  תודה
  מירי

 100. מאת חגי:

  שלום רב.
  אם אני מתכוון למכור את הדירה תוך שנתיים, האם לא עדיף לי לשלם החזרים נמוכים כמה שפחות (חוץ מההון העצמי).
  הרי אין הבדל גבוה בגובה החוב לאחר שנתיים גם אם ההחזר נמוך.
  נכון?

 101. מאת אדיר:

  שלום רב,

  ראשית, באמת כל הכבוד לך על ההשקעה ארוכת הטווח מ-2012.
  שנית, נתקלתי במושג "משכנתא הפוכה" ורציתי לדעת האם יש עדיפות לסוג זה של משכנתא לעומת משכון רגיל של דירת ההורים או להפך?

  בתודה מראש,

  אדיר

  • אדיר שלום,
   ברוב המקרים זה לא משתלם, זה פשוט משכנתא ללא החזר חודשי, אבל החוב תופח לא מעט בכל שנה וזה קצת מסוכן
   יש מקרים שאין ברירה אז הכלי הזה הוא טוב להם ספציפית, בשאר המקרים זה פשוט מיותר ויקר
   בהצלחה

   • מאת אדיר:

    שאלה נוספת ברשותך,

    האם ידוע לך, באופן כללי, על כדאיות המשכנתא של קבוצת רכישה (אני מתכוון לכך שבהצטרפות לקבוצת רכישה חובה להשתמש במשכנתא של הבנק המלווה לפחות עד סיום הבנייה)?

    כמו"כ, בקבוצת הרכישה הציעו לי מסלול של החזרת ריבית בלבד, עד לסיום הבנייה ורציתי לדעת האם (מכיוון שגם את החלק של ההון העצמי אצטרך לשלם כמשכנתא בסופו של דבר) גם במשכנתא רגילה, שלא דרך קבוצת רכישה, קיים מסלול כזה?

    בתודה מראש,

    אדיר

    • הריביות בקבוצות רכישה מאוד גבוהות,
     גם במשכנתא רגילה יש אפשרות של החזרת הריבית בלבד
     בהצלחה

     • מאת אדיר:

      שלום שוב,

      1. תוך כדי בדיקות מול הבנקים התברר לי שאינם נותנים את האפשרות לקחת משכנתא באופן עצמאי כאשר הנכס שנרכש הוא חלק מקבוצת רכישה אלא הדבר אפשרי רק בתור בנק מלווה יחד עם הקבוצה?
      האם יש הסבר לדבר, האם זה נכון בכל הבנקים?!

      2. כמו"כ, התברר לי שהריביות במקרה של משכון נכס אחר שאינו נשוא ההלוואה גבוהות יותר, האם ישנה אפשרות להגיע לריביות כמו במשכנתא "רגילה" גם במקרים כאלו?

      בתודה מראש

      אדיר

     • אדיר שלום,
      1. זה נכון, כי בקבוצת רכישה אין רישום מסודר בטאבו של כל לקוח בנפרד אלא זה עבור כולם ולכן רק בנק אחד יכול ללוות את התהליך ולהלוות כסף לכל הקבוצה
      2. יכול להיות שיהיה בנק שיכול להגדיר את ההלוואה כהלוואה לשם דיור ואז הריביות יהיו נמוכות יותר
      בהצלחה

 102. מאת ניסים:

  אחלה אתר ! המון עזרה וידע !

  שלום ,

  ברשותנו דירה ללא משכנתא בשווי 800 אלף שקל ואני ואשתי רוצים לרכוש דירה במיליון וחצי מבלי למכור את הדירה הנוכחית מה עלינו לעשות כמה הון עצמי אנחנו צריכים להביא ? כמה החזר בערך יהיה עלינו להחזיר כל חודש אם כך ? תודה רבה !

 103. מאת אודל:

  שלום קודם כל אחלה אתר ועצות!

  אנחנו זוג צעיר פלוס תינוקת ללא הון עצמי עם הכנסה חודשית של 12000 שח
  השאלה כזאת להוריי יש דירה ללא משכנתא וללא משכון
  האם אפשרי לשעבד בעצם את הדירה של הוריי ואת הדירה שארצה לרכוש ולקבל 100% משכנתא האם זה קיים ? היום אנחנו גרים באילת ומשלמים על יחידת דיור 3 חדרים קטנה מאוד 3200 לחודש אז אולי עדיף כבר משכנתא בהנחה שהדירה שנקנה כרגע בתור התחלה היא כ700000 עד 800000 שח

  תודה מראש;)

 104. מאת רם:

  שלום רב,
  הרעיון שהבאת של קניית דירה ב600K זה רעיון מצויין ובעצם אם אתה מצליח לקחת הלוואה של 100 אלף ובנוסף להביא עוד איזה 50 אלף מהבית ואת השאר לקחת במשכנתא ושסך כל ההחזר שלה ושל ההלוואה ביחד יגיע לבערך 3000 שקל בחודש אז אתה משכיר את הדירה באותו סכום ואז בעצם הדירה משלמת את עצמה ומה שבעצם השקעת פה זה רק 50 אלף ש"ח ויש לך דירה.
  האם אני טועה בחישוב שלי? האם יש משהו שאני לא רואה בדרך כי אני די חושב לעשות את זה בצורה כזאת?

  • שלום רם,
   בעיקרון הרעיון טוב,
   אבל חשוב לראות מה קורה שהריבית עולה, האם זה עדיין עומד ביחס להחזר החודשי
   בכל אופן, תמיד כדאי לשקול להעזר בייעוץ מקצועי
   בהצלחה

 105. מאת אבי:

  שלום משכנתא מן,
  רציתי לדעת,
  יש לי חיסכון של 100k,
  אני מעוניין לקנות דירה על מנת להשכיר אותה לתקופה של חמש-שש שנים.
  הדירה עולה בסביבות ה900k ובנוסף מתוכנן לדירה פרויקט פינוי בינוי.
  אני בן 24 וכרגע אין לי הכנסה(סטודנט) אבל זה מצב זמני לשנה הקרובה.
  להורים שלי יש דירה שעליה הם עדיין משלמים משכנתא,
  ואין באפשרותם לעזור לי.
  רציתי לדעת אם בכלל קיימת אפשרות שבא אני אקבל משכנתא מהבנק?.. או שזה משהו שהוא בכלל לא ריאלי?
  הכוונה שלי היא לקנות את הדירה להשכיר אותה לתקופה, וקצץ אחרי שאסיים את התואר אכנס אליה.
  דרך אגב, אני לא יודע אם הבנק לוקח את זה בחשבון אבל אני סטודנט להנדסת אלקטרוניקה ואף פעם לא הייתי במינוס.
  אשמח לקבל את עצתך, בברכה אבי.

 106. מאת אשר:

  שלום רב,

  לאימי דירה בשווי 600K ש"ח נקיה מחובות, כיוון שהיא כבר קרובה לפנסיה וההכנסות שלה מאוד נמוכות לא נראה לי שהבנק יאשר לה לקחת משכנתא, אני הוא זה שרוצה לקחת ולשלם את המשכנתא, האם אני יכול "להרשם" גם בעלים של הדירה שלה ובכך להיות זה שלוקח את המשכנתא מהבנק 300K ש"ח על מנת לקנות בית מגורים? או אולי היא צריכה להעביר אותה על שמי "במתנה"? האם יחייבו אותי במס רכישה על הבית החדש בשווי 1130K ש"ח בגלל שיש ברשותי את הדירה של אימי?

  • שלום אשר,
   אם תעביר אותה על שמך תחשב כבעל דירה ואז גם תשלם מס רכישה גבוה על הדירה שתרכוש וגם תוכל לקחת רק 50% משכנתא על הדירה שתרכוש ולא 75%
   בהצלחה

 107. מאת מיכל:

  היי אני ובן זוגי חסכנו כל חיינו . כרגע אנחנו מחפשים דירה עד 800 אבל אפאחד לא מסביר מה עושים לפני מה ואיך הולך השלבים והצעדים לקניית הדירהה
  אשמח אם תענה לי במייל ..
  בנוסף האם יש איזהו ספר שאתה ממליץ עליו בנושא רכישת דירה שיעזור לנו להבין את כל התהליך הארוך הזהט

 108. מאת אורית:

  שלום רב.

  גרה בשכירות ומעוניינת לקנות דירה (אפשרי להשכרה).
  יש לי 400K שח. שוקלת לקנות בכרמי גת . מתלבטת בגלל הלא נודע ותוהה האם עדיף לקנות דירה יד -2 ברחובות למשל (המשמעות היא לקיחת משכנתא יותר גדולה ודירה של עד מליון שח).

  תודה

  אורית

 109. מאת אליעזר:

  היי שלום,

  ברשותי כיום דירה שהשווי שלה 900 אלף ש"ח והיא ללא משכנתא
  יש ברשותי שליש מדירה נוספת שאני ואחים שלי קנינו לאבי שיבדל לחיים ארוכים, הדירה רשומה על שמינו 1/3 לכל אח . את הדירה קנינו מכספנו בתור עזרה לראש המשפחה. שווי הדירה מיליון ש"ח
  כיום ההון שלי הוא כ 700 אלף ש"ח
  אני רוצה לרכוש דירה חדשה שמחירה הוא 2 מיליון ש"ח
  אני עצמאי , ולאחר שביררתי עם סניף הבנק שלי, ולאחר ששלחתי אליהם חומר וכו' קיבלתי אישור עקרוני למשכנתא בסכום 1,300,000 בתנאי שאני מתחייב למכור את הדירה שהשווי שלה הוא 900 אלף ש"ח תוך שנתיים.
  התברר לי מהמון חברים שאין ממש אכיפה ולא באמת בודקים אם הדירה נמכרה. ולחברים טובים עדיין יש דירות שהתחייבו למכור ולא עשו כך
  לשאלתי, האם אני עושה צעד נכון בכך שאני לא ממשכן\משעבד א הדירה הקטנה, ובכך משאיר לעצמי מרווח תמרון עסקי שכך בעתיד תמיד אוכל למנף את העסק שלי בכך שאמשכן\אשעבד את הנכס..
  הרי אם אני משעבד את הדירה שלי (הקטנה)אני אשלם עוד משכנתא\החזר הלוואה בעבור המשכון , שזה יגרום להוצאות גדולות משכנתא+ החזר הלוואה. שאז השכירות שתיכנס כנגד השכרת הנכס היא תכסה רק את ההחזר ההלוואה של הדירה הקטנה, ואז אני אממן את כל החזר המשכנתא
  אני פשוט חושב שהדירה הקטנה תצא לשכירות, החלק של השכירות יישלם כ מחצית מהמשכנתא, ואת המחצית השנייה אני אממן.
  יש משהוא שאתה תוכל לתרום לי מהידע שלך?
  משהוא שאני לא עושה נכון\צריך לדעת…
  אשמח לתשובה
  יום נעים :-)

 110. מאת לאון:

  אני מעוניין לקנות את הדירה של אבא שלי (הורים גרושים לכל אחד דירה משלו)
  אבא מוותר לי על ההון העצמי האם תהיה לי בעיה בקבלת המשכנתא?
  שווי הדירה כ550,000
  אבא מוותר על 150,000 הון עצמי
  האם הבנק ייתן לי את ה400,000 הנותרים או לא יאשרו הכלל?

 111. מאת לאון:

  תודה אתה אחלה

 112. מאת אורטל:

  שלום
  בעלי רכש בעבר דירה עם אביו.
  הדירה רשומה על 2 בעלים בטאבו, זו דירה שמחולקת ל3 לבעלי יש 1/3 מערך הבית. חמי לא מוכן למשכן את הנכס. ולא מוכן למכור ולחלק רווחים, ואין לו את סכום ששוה ערך הדירה לתת לנו(600kבהערכה גסה) .
  לפי מה שהבנתי אי אפשר למשכן את החלק היחסי שלנו.
  הבנתי מהסוכן שאפשר למשכן את כל הבית אך הבנק יפדה רר את החלק שלנו.האם זה באמת אפשרי?
  הבעיה הנוספת שלי היא שבגלל יש לנו דירה על שמנו אנחנו צריכים הון התחלתי של 50%.
  או שאני יכולה למכור לו באופן פקטיבי את הדירה(כמובן אצל עורך דין) באופן מסודר ולקבל 75% מימון ???
  מה עלי לעשות????

  • שלום אורטל,
   1. לא קל למשכן דירות מחולקות
   2. אי אפשר למשכן חלק יחסי וכל הבעלים יהיו צריכים להיות שותפים במשכנתא
   3. אפשר למכור פיקטיבית ואז ניתן יהיה לקבל 70% מימון
   בהצלחה

 113. מאת יניב:

  שלום רב

  אנחנו זוג בני 37-39 עם שני ילדים. גרים כרגע בשכירות של 4600ש"ח. השכר נטו של שנינו ביחד כ 22000ש"ח ואנחנו מצליחים כרגע לחסוך כ 3000 ש"ח בחודש. ההון העצמי עומד כרגע על 165000 ש"ח. עוד כשנה ישתחררו עוד כ 70,0000 ש"ח מקרן השתלמות. אנחנו מתלבטים האם לקפוץ למים ולנסות לרכוש דירה בסדר גודל של 1,200,000 ש"ח עם משכנתא של 70% ועוד הלווואות. לחילופין לרכוש דירה להשקעה במחיר של כ 500,000 ש"ח ועוד 4-5 שנים למכור אותה לקחת משכנתא גדולה יותר לדירה למגורים. לחילופין להמשיך לחסוך עוד כמה שנים בהנחה שאולי מתישהו מחירי הדירות ירדו..
  בקיצור לבטים רבים ומעט מזומנים…
  יש לך עצה עבורנו? תודה מראש

  יניב

  • שלום יניב,
   על הנייר הייתי אומר לרוכש דירה בסכום נמוך,
   בזכות המשכורות הגבוהות שלכם ובזכות כך שאתם יכולים לעמוד בהחזר חודשי גבוה הייתי שוקל גם את האפשרות של ה- 1200000 ש"ח
   אני חושב שאתם חייבים לקבל ייעוץ מקצועי אישי למצבכם ואחרי זה לקבל החלטות
   בהצלחה

 114. מאת eran:

  שלום רב
  אנחנו זוג בני 34 ומצפים לתינוקת בעוד חודשיים
  אנחנו גרים כרגע בשכירות ומשלמים 4200 ש"ח
  אנחנו מעוניינים לרכוש דירה בסביבות 1600000ש"ח
  רצוי לומר ששנינו עובדי מדינה ומכניסים ביחד כ18000ש"ח נטו
  בנוסף לזה קיימת דירה של אישתי ללא משכנתא המכניסה 3300ש"ח משכירות
  ושווה בסביבות 1200000ש"ח (קיים הסכם ממון)
  ההון ההתחלתי הנזיל שלנו לא עולה על 200000ש"ח
  (לא כולל קרנות השתלמות) שקיימות לשנינו
  אשמח להמלצה איך נוכל להתנהל נכון בכדי להגיע לדירה המשותפת המיוחלת

  • שלום ערן,
   תצטרכו למשכן את שני הכנסים,
   על הדירה הקיימת תוכלו לקבל עד 600 אלף (50%)
   על הדירה הנרכשת תוכלו לקבל עד 50% מימון, כלומר עוד 800 אלף
   בתוספת ה- 200 שקיימים ברשותכם זה יביא אתכם ל- 1.6 המיוחלים
   בהצלחה

 115. מאת אבי:

  ערב טוב. רציתי לשאול,יש ברשותי דירה קיימת ללא משכנתא בשווי של כ-900000 ש"ח. קניתי דירה להשקעה ב-600000 ש"ח עם 50000 ש"ח שחסכתי.התכנון שלי עם הבנק היה לקבל 50% (300000 ש"ח) על הדירה הנרכשת ו-50%(250000 ש"ח) על הדירה שלי. הבעיה היא שהשמאי שם את הדירה ב-560000 ש"ח. איך אני יכול להשלים את הרכישה ללא סכום נוסף,כי עכשיו הבנק מוכן לתת לי על הדירה הנרכשת רק 280000 ש"ח.

  • שלום אבי,
   אמרת שהדירה הקיימת שווה 900 ו- 50% ממנה זה 450 ולא 250 (אני מניח שהתבלבלת)
   בכל אופן, חסר לך בעיקרון כמה עשרות אלפי שקלים אותם תוכל לקחת הלוואה מהבנק (הלוואה רגילה), זה יקשה על ההחזר החודשי כי הפריסה קצרה אבל אני לא רואה מה עוד ניתן לעשות בגזרת המשכנתא
   בהצלחה

 116. מאת דנית:

  צהרים טובים

  ברשותנו דירה ללא משכנתא בשווי מליון ארבע מאות ש"ח. חשבנו למשכן את הדירה הנוכחית לצורך קניית דירה להשקעה האם אפשרי? והאם ישנם חוקים חדשים שנכנסו ( בעקבות הרפורמה של השר כחלון) שאנו צריכם לקחת בחשבון ( מיסים כאלו ואחרים)?

  אודה על תשובתך

  • שלום דנית,
   ניתן לקבל עד 50% משכנתא מהכנס הקיים (כלומר 700,000) ותוכלו לקבל במקביל גם עד 50% מהנכס הנרכש
   החוק היחיד שנכנס כרגע לתוקף וישפיע עליכם הוא העליה של מס הרכישה
   בהצלחה

 117. מאת אביטל:

  שלום משכנתאמן….. יש להוריי דירה ששויה 1.5מליון שח ללא משכנתא. הם הם מאשרים לנו למשכן את דירתם. אנו מעוניינם לרכוש דירה ששויה 1.2 מליון שח. רציתי לדכת בבקשה :
  1. תמורת ערך הדירה של הוריי אוגל לקבל 750 אשח. מאעען רני משיגה את ביתרה ? ממשכון ערך הדירהאותה.אני ארצה לרכוש?,
  2. כמה החזר חודשי אני אצטקך לשלם בעבור שתי המשכנצאות למשך 20 שנה? והאם נית

  תודה רבהן לפרוס את זה ל30 שנה?

 118. מאת אבי:

  היי חבר אחלה אתר !

  יש בבעלותי נכס ללא משכנתא שעולה כ- 800 אלף שקלים האם , אני רווק עדין ועוד לא נשוי אבל לקראת חתונה . האם אפשר לשעבד נכס לטובת החברה שלי ואם כן אם דוגמא קיבלתי עליה חצי שזה 400 כמה הון עצמי צריך לדירה של 1.2 מיליון תודה

 119. מאת אתי:

  אנו זוג הנשוי כבר 10 שנים ועם חמישה ילדים ב״ה.
  שוכרים דירה במחיר של 3,500 ש״ח. מתעניינים בקניית דירה אבל לפי המידע שאנו קוראים קשה לנו לראות דרך שמאפשרת קניית דירה.
  לצערי אנחנו לא ממש חוסכים.
  אם נדבר על הון עצמי אז אולי נגיע ל- 150,000₪.
  בעלי שכיר ומרוויח 13,000₪ אני עצמאית ומרוויחה בממוצע 5,000 ש״ח( עוסק פטור) וכן שכירה עם הכנסה לא קבועה- עד 30,000 ש״ח בשנה.
  מה שנותן הכנסה חודשית של כ- 20,000₪ נטו.

  מספר בעיות:
  א. אנחנו די בזבזנים. לא ממש עושים שיקולים של הכנסות מול הוצאות.
  ב. אין גב כלכלי מצד המשפחות- אין מצב שנקבל עזרה כלשהי מההורים. ומקווים שהם לא יפנו אלינו לעזרה. מה שקרה הרבה בשנים הראשונות לנישואינו.
  ג. הון עצמי מזערי יחסית למחירי הדירות כיום.
  ד.דירה למגורים תצטרך להיות דירה גדולה, בגלל מספר הנפשות במשפחה.

  מה ההמלצה שלך לגבי מקרה כזה.
  האם יש טעם לעשות מעשה ולקנות דירה או שזה בגדר חלום בינתיים..
  אנחנו לא מצליחים לחשוב- חסכון…
  זה לא בא לנו בקלות למרות שמדברים על זה מידי פעם לא יצא מזה עז היום שופ דבר משמעותי.
  האם שווה להמתין? או לאולי לקנות דירה קטנה להשקעה?
  מה לגבי השינויים עליהם מדובר בנושא הורדת מחירי הדיור? האם זה משהו שהולך לקרות בפועל ושווה לחכות בגללו? או שכמו שראינו בשנים האחרונות מחירי הדירות עלו עד כדי השלשת מחירן- לפחות באיזור מגורנו…

  תודה מראש.

  • שלום אתי,
   אני הייתי שוקל לרכוש דירה להשקעה,
   זה יעזור לכם להיצמד למדד מחירי הדיור ובמקביל גם תחזירו משכנתא וזה מעין חיסכון כלשהו (יותר מחייב מחיסכון רגיל)
   בהצלחה

 120. מאת מירי ביטון:

  שלום רב
  בעלי בן 55 ואנוכי בת 43 הגענו לארץ לפני 18 שנה וכל החסכונות שלנו נגמרו עם העלייה.
  בעלי שכיר מכניס 7000₪ נטו ואני עצמאית מכניסה 10000₪ כרגע גרים בשכירות של 5000₪.
  אין לי הון עצמי ורוצה לקנות דירה גם להורים אין דירה.
  האם יש אפשרות להשיג הלוואה משלימה למשכנתא ממקור אחר?
  תודה

  • שלום מירי,
   ניתן לקחת הלוואות משלימות מבנק מסחרי / חברות אשראי וכו' אבל צריך לקחת בחשבון שמדובר בסיכון גבוה יותר ולראות שההחזר החודשי לא גדול עליכם
   בהצלחה

 121. מאת לבני:

  שלום משכנתא-מן.

  ראיתי פשוט את סוג השאלות ורציתי לשאול אותך גם שאלה שעניינה אותי.

  אנחנו זוג צעיר+ילד אני כרגע בלימודים מאוד אינטנסיביים ככה שאני לא עובד, אלא רק עבודות מזדמנות ושיעורים פרטיים.אשתי עובדת ולומדת והמשכורת הממוצעת שלנו היא 4000 נטו ביחד.

  כרגע עומד בידנו סכום לא מטורף בכלל אך הצלחנו לחסוך ב"ה השנה. ויש בידנו 190,000.

  עכשיו רציתי לשאול אותך מה ניתן לעשות עם סכום כזה?!

  לקנות דירה במחיר הזה בטח שלא ניתן במחירים המטורפים כיום ולשים את הכסף בבנק-סתם בזבוז זמן מטורף הכסף שוכב שם ועושה אגורה בערך לשנה.

  אז רציתי לשאול אותך-
  מה ניתן לעשות?
  האם קיימת אופציית השקעה לסכום כזה בכלל?!
  האם שווה לחפש דירות באזורים מסוימים ולקחת משכנתא וכך להתקדם?
  האם ניתן לעשות כזה דבר? ואם כן, אז איך ניתן לעשות את זה.?

  אשמח ממש לתשובתך ועזרתך.

  תודה.

 122. מאת ש.ש.:

  שלום רב,
  ברשותנו מגרש 400 מ"ר, ורוצים לבנות בית…
  אין לנו חסכונות. ומשתכרים יחד כ9000 שח נטו חודשית.
  אנו חושבים לבנות יחידת דיור להשכרה ולהיעזר בה להחזר המשכנתא.
  האם נוכל לקבל משכנתא על כל סכום הבניה בהתחשב בעובדה שאין לנו חסכונות?
  והאם לדעתך כדאי לבנות 2 יחידות קטנות או אחת גדולה?
  תודה

  • שלום וברכה,
   זה מאוד תלוי בכמה משכנתא תצטרכו, אבל הנייר האפשרות נראית סבירה
   בקשר ליחידות זה תלוי בביקוש שיש באזורכם, אם יש ביקוש ליחידות קטנות א זה עדיף כי התשואה אמורה להיות גבוהה יותר ואם לא אז עדיף יחידה גדולה
   בהצלחה

 123. מאת רונן:

  הי, אחלה אתר!

  אנחנו זוג עם הון עצמי של 100,000 ומעוניינים לרכוש דירה בעלות של 1,000,000.

  לטובת העניין נוכל למשכן את הדירה של הורי.
  הדירה שווה 1.2 ועליה נשארה משכנתא של 300 אלף בלבד.

  החשש שלי הוא שלא נוכל לעמוד בהחזר כפול:
  גם לבנק בו הורי לקחו את ההלוואה עבורנו וגם עבור המשכנתא שלנו.

  והאם עדיף שההורים יצהירו על כך שההלוואה היא לצורך רכישת דירה? הרי שכך נאלץ לבטח אותם בביטוח חיים יקר. מה עדיף? לצורך דירה או לכל מטרה?

  תודה

  • שלום רונן,
   אני הייתי מצהיר כי זה לטובת רכישת דירה ויחד עם זאת מבקש לפטור אותם מביטוח חיים,
   לפני שאתם קופצים לעניין תבדקו טוב טוב אם כדאי לכם לקנות כי אם אתם לא בטוחים שתצליחו לעמוד בתשלומים זה מאוד מסוכן
   בהצלחה

 124. מאת ציפ:

  אנחנו זוג בני 60 , זוגיות שנייה . אני התרגשתי בשנת 1995 לא הייתה לנו דירה . ונותרתי עם 2 ילדים קטנים .חייתי מהיד לפה . עברתי תקופות קשות . .. הקיצור הכרתי את בן זוגי שהייתה לו דירה בחול והוא השאיר לגרושתו למען 3 ילדיו . בתקופה בשנים האחרונות הרמנו ראשנו והמצב הכלכלי השתפר ושנינו מרוויחים 23.000 וחוסכים . אבל אין לנו מספיק הון עצמי . האם נבון בגילנו לקחת משכנתה או להמשיך לשלם שכ"ד ?

 125. מאת אדי:

  הי רונן
  מה עם אופציה של עולה חדש
  לפי חוקה במקרים מסוימים מאפשרים הון עצמי של 5 אחוז בערבו של מדינה.
  אני מכיר כמה עולים חדשים שקנו א הדירה הודו לאפשרו שכזו
  אשמח להמלצו מאיפה להשיג את 5 אחוז החסרים או יותר טוב 10 אחוז כי לעולים חדשים אין הורים עם דירה שאפשר למשכן אותה

 126. מאת יאיר:

  רציתי לדעת מה יותר עדיף?למשכן את הבית שיש לי?או לקחת את מה שחסר לי לדירה שנייה כמשכנתא רגילה?אם כבר יש לי הון עצמי.בתודה מראש.

  • שלום יאיר,
   לא רואה את ההבדלים בין השניים
   אתה שואל אם למשכן את הנכס הקיים או הנרכש?
   במידה וכן, אז עדיף את הקיים על מנת שיהיה נכס אחד לפחות ללא משכנתא
   בהצלחה

 127. מאת ארז:

  הי,
  במקרה כזה מיהו בעצם הלווה? האם המשכנתא על הדירה של ההורים היא הלוואה של ההורים לבנק או שלנו כשדירת ההורים רק משמשת כערבות? שהרי אם ההלוואה היא של ההורים והם אלו שבעצם מחוייבים להחזר החודשי מול הבנק אז סביר שהבנק יתן תנאים פחות טובים שכן מדובר באנשים מבוגרים יחסית וכוח ההשתכרות שלהם נמוך משלנו.

  תודה.

 128. מאת איתי:

  שלום רב,
  אני צעיר רווק בן 25,
  עם משכורת של6000, בלי הוצאות מיוחדות מלבד רכב,
  גר אצל ההורים לפחות ב3 שנים הקרובות,
  חסכתי הון עצמי מכובד לאט לאט של 200,000 שקל שצובר אבק בפר"י…
  השאלה שלי מה כדאי לעשות עם הכסף? האם כדאי להשקיע אותו בדירה קטנה של עד 400,000 שקל בקריות לצורך שכירות של 1500-2000 שקל בחודש שתחזיר כמחצית מן המשכנתא (תשואה 5%-6%)…
  נכון לכרגע לא בוער לי ב3-5 השנים הקרובות מגורים כי אני גר עם ההורים – אבל מבחינת זוגיות ונישואים אי אפשר לדעת מה יהיה בתקופה הזו, וחשבתי שאם אני אתנהל חכם כרגע, ואקח משכנתא של 200,000 שקל ל5 שנים (תקופה קצרה וזולה בעמלות להפטר מהר מהמשכנתא) עם החזר של 3500 שקל, עם השקעה קלה של עד 2000 שקל מכספי כל חודש שזה לא כזה נורא בשבילי(אני חוסך 3000 שקל כל חודש לפחות) כאשר שכירות הנכס תכסה את ההפרש… ואז בעוד 5 שנים אני אהייה בעל נכס ואוכל או לגור בו \למשכן אותו או למכור אותו לרכוש דירה גדולה יותר עם משכנתא ארוכה יותר וגדולה יותר…
  מה אתה חושב? אין לי הרבה עזרה מההורים מבחינה כספית ואני גם לא רוצה להכביד עליהם כספית, כדאי לי לבצע מהלך כזה?
  או שכדאי לי לחסוך לבד עוד כמה שנים, להתחתן אולי, לקנות ישר דירה למגורים בלי דירה להשקעה, לגבי עבודה, אני די מסודר כרגע, אבל אי אפשר לדעת אם במהלך השנים הקרובות תהייה לי תקופה שלא יהיה לי עבודה צריך לקחת את זה בחשבון שלא יהיה לחץ עם ההחזרים של ה3500 שקל כל חודש.

  עצות? המלצות?
  אחלה אתר!
  תודה רבה

  • שלום איתי,
   הרעיון שלך נראה לי טוב,
   אין סיבה שתהיה בלי עבודה בשנים הבאות, אתה צעיר וחרוץ ואין סיבה שזה ייפסק
   הייתי הולך לקבל ייעוץ מקצועי בשביל לקבל אור ירוק, אבל בגדול זה נראה בסדר גמור
   בהצלחה

 129. מאת אלכס:

  היי, אני בן 26, הון עצמי כמעט ואין לי, משהו כמו 100 אלף בבנק.
  עם משכורת של 15 אלף נטו שממנה אני יכול לשים בצד כ10-12 בחודש בממוצע.
  וקרן השתלמות שתיפתח רק עוד 5 שנים.

  אני מבין שאני צריך להמתין כמה שנים ופשוט לחסוך עד שיהיה לי הון עצמי כלשהו, כשהמטרה הראשונית היא דירת 3 חדרים בעלות של כ1.4 מיליון (על פי המחירים שאני רואה כרגע באזור בו אני מחפש).

  אבל אני רוצה להציב לעצמי מטרה מעבר לסתם לחכות.
  האם להמתין עד שאחסוך 25% הון עצמי, האם לחסוך יותר מזה, האם אפשר לרכוש דירה עכשיו אבל לשלם את הסכום בעוד שנה כשיהיה לי אותו וכד'.

  בסופו של דבר אני לא רוצה לזרוק כסף על שכירות אבל אני גם רוצה לעבור לגור עם החברה ולא להמתין יותר מדי שנים לשם כך.
  אני מחפש את האיזון בין כמות הזמן לתועלת.

  אם הנושא מורכב, אשמח לפגישת ייעוץ בתשלום.
  תודה :)

  • שלום אלכס,
   שלום,
   1. אין לי אפשרות לתת ייעוץ אישי
   2. אתה יכול אולי לקחת הלוואה מההורים של 250 אלף ולהחזיר להם מדי חודש
   3. חוץ מזה, אני לא רואה מצב שאתה יכול לקחת משכנתא עכשיו, אלא אם כן תקנה מקבלן ותשלם לו רק עוד שנתיים ובינתיים תחסוך 12 אלף לחודש
   4. ממליץ מאוד על ייעוץ מקצועי
   בהצלחה

 130. מאת רמי:

  שלום רב רונן ותודה רבה על ההסבר המפורט.

  לצערי הרב, כמו הרבה זוגות צעירים, אשתי ואני שוקלים ללכת על האופציה של משכון חלק מדירת הוריי לצורך השגת הון ראשוני.

  הדירות שאנחנו מתעניינים הן בסדר גודל של 1,000,000.

  המחיר של דירת הוריי הוא כ-750,000.

  נניח ואנחנו ממשכנים מדירת הוריי 300,000 מסך הדירה, הבנק יתן לנו משכנתא של 700,000 ש"ח.

  האם המצב המדובר מחייב לשלם שתי משכנתאות ביחד? יש אפשרות לאחד את המשכנתאות האלה (של דירת הוריי והדירה החדשה)?

  ועוד שאלה קריטית – האם קיימת אפשרות לסיים לשלם את המשכנתא על הדירה החדשה, ובעוד 20-25 שנה "לשחרר" את דירת הוריי ממשכון?

  תודה רבה

 131. מאת מוטי:

  ערב טוב,
  אני 'מחייה' קצת את הכתבה ורוצה לשאול ולהתייעץ:
  אנחנו משפחה צעירה, שנינו סיימנו ללמוד לא מזמן וכעת התחלנו להרוויח 'יפה'.
  יש כרגע את תוכנית מחיר למשתכן שאנחנו רוצים לקנות בה דירה *אבל* אין לנו הון ראשוני.
  אחרי שיחה עם אחד הבנקים ניתנה לנו האפשרות לקבל הלוואת גישור לשם ההון הראשוני ולאחר מכן לקבל משכנתא.
  מבחינת ההחזרים החודשיים נראה שזה סכום שאנחנו יכולים לעמוד בו.
  רציתי לדעת מה אתה חושב על מהלך שכזה, אני לא חושב שמחירים של 600,000 לדירה יחזרו אי פעם…(במקרה של עפולה למשל)
  כמו"כ האם אפשר לקבל משכנתא של משרד השיכון כך שהיא תשמש כ'הון ראשוני' ועל בסיסה לקבל משכנתא מהבנק?

  תודה רבה!

  • שלום מוטי,
   1. אתם בעצם מכוונים ל-100% מימון מערך הדירה
   2. על פניו זה נראה מסוכן, אבל אני חושב שלקחת 800 אלף ש"ח משכנתא שהיא 50% מנכס של 1600 אלף ש"ח מסוכנת באותה המידה כמו לקחת 600 אלף ש"ח מנכס של 600 אלף ש"ח
   3. אתם צריכים ליווי מקצועי מדויק שיאשר לכם שאתם יכולים לעמוד בכל התשלומים ויבנה לכם תוכנית מסגרת בה תחזירו את הההלוואה כמה שיותר מהר, ואז יהיה אפשר לחשוב על זה
   4. הלוואת זכאות היא חלק מהמשכנתא ונכללת כבר בתוך ה- 75% מימון שניתן מהבנק
   בהצלחה

השאר תגובה